Vánoce

29. listopadu 2019 08:00

Simona Sedláčková

Srdíčková klíčenka ze starého svetru: Vánoční dárek pro kamarádku

Při předvánočním úklidu skříní jste možná objevili starý vlněný svetr, který už dávno nenosíte. Do kontejneru na odpad ale určitě nepatří! Pleteninu z pravé vlny můžete snadno proměnit na skvělý materiál, ze kterého vyrobíte drobné dárky pro kamarádky. Ukážeme vám, jak na to!

Romantický přívěsek na klíče se hodí jako drobný vánoční dáreček nebo jím můžete ozdobit balíček sdárkem větším. Je to jen na vás! Srdíčko vzniklo recyklací starého svetru z čisté přírodní vlny, ale šikovně zpracovat můžete i svetry, trika a kalhoty z jiných materiálů. Našijte vánoční ozdoby ze starých džínů i polštáře ze svetrů, nebo dokonce ozdobné sáčky na levanduli z košile. Ze starých košilí mohou vzniknout i nádherné hračky!

Co budete potřebovat na výrobu srdíčka

  1. starý vlněný svetr, vypraný na 95 °C
  2. papír a tužku na předlohu
  3. nůžky
  4. špendlíky
  5. vyšívací bavlnky
  6. jehlu
  7. duté vlákno na vyplnění

Jak postupovat při výrobě srdíček

1. Srdíčková šablona

Tvar srdíček si buď vytiskněte podle naší předlohy, nebo sami nakreslete na papír a vystřihněte.

2. Vystříhejte srdíčka

Zvypraného, a tedy sraženého vlněného svetru si vystříhejte několik srdíček. Můžete použít zbytky materiálu, který vám zbyl při výrobě návleků na rukavice, které jsme spolu nedávno šili jako dárek pro kamarádku.

3. Snadné vyšívání

Lícové strany srdíček vyšijte podle vlastní fantazie. Některé můžete asi půl centimetru od okraje obšít zadním stehem a pak na ně vyšijte drobné tečky. Ty vzniknou tak, že vyšijete maličkou hvězdičku a stehy budete klást tolikrát na sebe, až vznikne vystouplá tečka. Vyšívat můžete i řetízkovým stehem.

4. Poutko na zavěšení

Vyšívací bavlnku přeložte na půl, a stočte, pak opět přeložte na půl až vznikne kroucená šňůrka. Zní pak vytvořte očko.

5. Kroužkový steh

Obě části srdíčka pak položte na sebe a sešijte je kroužkovým stehem.

6. Vyplňte srdíčko

Kousek srdíčka ponechte při sešívání volný a vzniklým otvorem srdíčko vyplňte dutým vláknem. Otvor pak uzavřete kroužkovým stehem.

7. Přišijte poutko

Nakonec pevně přišijte poutko, za které srdíčko pověsíte na kroužek na klíče.


Přečtěte si také