Bydlení

11. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Z přízemního domu Elipsa v Radonicích u Prahy lze z pokojů jít přímo na zahradu

Chtěli byste bydlet v Elipse?

Dům na půdorysu protažené elipsy je určený pro čtyřčlennou rodinu. Ta ocení především velký hlavní obytný prostor. Obloukové stěny pak v interiéru podtrhují symboliku rodinného kruhu jako místa, kde se členové rodiny potkávají a kde mohou posedět u krbu.

Ten je svým elipsoidním tvarem provázaný s tvarem domu a stává se jeho určitým středobodem. Pomyslně také ukončuje středovou chodbu, ze které se vstupuje do jednotlivých pokojů. Architektka Lucie Kavánová si při práci dávala záležet na tom, aby alespoň část pokojů měla příjemnou, téměř čtvercovou proporci.

Chodbu prosvětlují shora tři světlíky s mléčným zasklením. Lomené světlo v centru domu vytváří příjemnou atmosféru. Veškeré obytné místnosti jsou natočeny k jihu nebo východu. Jsou tedy osluněny a před nepříjemným přehříváním v létě je ochraňuje kšilt domu – betonová markýza. Ta se rozšiřuje u obývacího pokoje, před nímž také vytváří prostor pro venkovní posezení s terasou.

Přechod mezi trávníkem a vstupem do pokojů tvoří kamenná dlažba, která zdůrazňuje přírodní povahu domu s modřínovým pláštěm a dubovou podlahou. Zatímco u místností střešní přesah chrání lidi, u vstupu protažená střecha kryje až dvě zaparkovaná auta. Střechu ve tvaru protažené elipsy navíc díky robustní konstrukci bude možné ozelenit například sukulenty a travinami.

FOTO: archiv ČCA, Tomáš Balej

Dům je jedním z projektů přihlášených v soutěžní přehlídce Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník letos vyhlásila Česká komora architektů.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také