Bydlení

28. dubna 2017 06:00

Jana Brass

Zabydlete se na chalupě se vší parádou. Tady máte útulné tipy!

Koupili jste si chalupu a zcela jste propadli venkovské romantice s puncem přírody, kterou jste zažili na prázdninách u babičky s dědou? Tak pak si vaše sezonní hnízdo zařiďte se srdcem na dlani a permanentní láskou pro přírodní materiály.

Na nic nečekejte a prožijte báječné léto nesoucí se ve stylu sbírání borůvek, vůně pryskyřice a třeba dřevěných truhlíků s muškáty.

„S dětmi a manželem žijeme v centru Prahy v městském bytě a z toho ruchu nám šla hlava kolem. Měli jsme toho plné zuby, tak jsme si koupili chalupu poblíž lesa, kde zurčí potůček a ta krása kolem je maximálně návyková. Nejraději bychom se sem nastěhovali, ale to nás čeká jedině až na důchod,“ vysvětluje Tamara, která vůni lesa propadla s takovou vervou, že dala vale dovoleným u moře a celý červenec tráví na chalupě s celou rodinou.

Nezapomeňte na květiny, na chalupu se hodí třeba pivoňky nebo hortenzie. Foto: iStock

Pokud vám schází inspirace, jak si interiér chalupy zařídit, tak pro vás máme super tematickou inspiraci. A věřte, že tu vaši chalupu klidně i zubem času zkoušenou prostě vyladíte tak, že v ní budete nocovat tak strašně rádi. Jakmile dáte do zařizování kus sebe, získá vaše letní sídlo duši a stane se vypravěčem vašich příběhů.

Vůně dřeva

Bytelná komoda, truhlice na prádlo a škrobené utěrky, postel z masivu, regál na knihy, kde se budou vyjímat herbáře, snáře a publikace lákající k houbaření. Prostě když sáhnete na dřevo i co se týká podlah, nebo jím obložíte stěny, popřípadě jenom tu hlavní, uděláte jedině dobře. Vykouzlíte víc než dobrý základ. Bát se nemusíte ani palet, stačí je obrousit, popřípadě zapravit, nalakovat a zadat jim další slušivou úlohu. Levné, funkční a na efekt zdařilé.

Jaké barvy volit a jak líbivě zabezpečit váš objekt?

Na stěnu se nemusíte ostýchat pozvat jak světlejší a krémové, tak ty tmavší a syté. Je to na vás, se kterými se cítíte víc v harmonii.

Pokud na chalupu jezdíte méně, než byste si představovali, neváhejte ponechat nebo následně namontovat okenice, které zabezpečí okna před zloději, popřípadě vsaďte na vkusně vypadající mříže, po kterých se plazí růže, nebo jiné rostliny tohoto typu. Prostě si s tím vyhrajte. Okna si opatřete mini záclonkou, nebo závěsem s motivem kostky.

Co na tom, že někdy ani netušíme, k čemu stylové rekvizity dříve sloužily? Foto: iStock

Na první pohled rustikální, na ten druhý přikrášlená venkovem: Řeč je o kuchyni

Klasická pec, ošatky na pečivo, moderní, leč retro sporák, zabudované spotřebiče a velký dubový stůl, u kterého se sejdete celá rodina a budete mastit karty nebo staré hospodské kostky. Koření nasypte do líbivých keramických kořenek a dejte sbohem plastovým miskám a nádobí.

Stylové rekvizity z dob dávno minulých

Nebojte se vypomoci si starými retro doplňky a věcmi. Dostali jste porcelán s cibulovým vzorem jako svatební dar, ale leží vám ladem na půdě bez využití? Šup s ním na chalupu, báječně s tím podpoříte atmosféru venkova. Pod vzrostlou třešní vám káva z takového šálku bude chutnat ještě víc. Co dál? Velký tikající retro budík, pomalované plechovky na kávu nebo mouku, starý kufr, co bude suplovat pelíšek pro psa, ale klidně funkční gramofon nebo stařičký šlapací šicí stroj. U něj může projít i ta varianta, že se na něj můžete jen koukat. Navíc konečně zúročíte i ubrus, který vám vyšívala babička, nebo třeba patchworkovou deku.

Oheň naprosto bezpečně nahradí televizi. Foto: iStock

Oheň: Báječně se na něj nejenom kouká

Mít chalupu a nemít v ní zdroj hřejivého tepla a líbivé podívané v podobě ohně olizující polena se rovná hříchu. Nejenom rychle vytopíte místnost, kde se déle netopilo, ale navíc vám plně vynahradí televizi nebo tablet či smartphone, na kterých denně visíme zbytečně mnoho času. Krbová kamna nepotřebují tolik místa jako právě krb. Navíc je snadno koupíte a nemusíte čekat, až se dílo postaví. Na dřevo si poručte proutěný košík vyložený jutou a rozhodně před krb či kamna rozprostřete huňaté předložky a třeba i s polštářky.

Tipy pro chalupáře tělem i duší

- Do keramických buclatých hrníčků zasaďte něžnou květenu, jako jsou pivoňky, hortenzie, brambořík nebo třeba hyacint či voňavou levanduli. Nezapomínejte ani na bylinky, jejich vůně při sušení k nim prostě patří a zvláště pak na chalupu. Spotřebiče volte klidně ty moderní, avšak s cílenou retro fasádou.

- Mrkněte se také po lucernách, svícínkách a jemných svíčkách v béžové nebo jemně bílé. Zcela autentické jsou však svíčky z včelího vosku. Jsou přírodní a navíc i voní.

- Postel vám přijde vhod ta z masivu nebo s kovovou konstrukcí. Zastlat ji můžete zdobným přehozem a záplavou dekoračních polštářků.

- Ráda kreslíte? Pořiďte si malířský stojan a pusťte se do díla pod vzrostlou hrušní.

- Do kuchyně se vytáhněte kredencem z bazaru, nebudete se moci na něj vynadívat.

-lz-

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také