Bydlení

12. února 2015 04:45

Markéta Zídková

Švédská chata se tváří jako jalovcový háj

Vinylová fasáda chaty na švédském ostrově je potištěná motivem stálezeleného jehličnanu. Budí tak zdání zrcadlového odrazu okolní krajiny.

Juniper House neboli jalovcový domek stojí na mýtince v jalovcovém háji na Gotlandu, ostrůvku v Baltském moři u švédského pobřeží. Stálezelené dřeviny rostou pouhých 30 cm od fasády. Aby domek s obytnou plochou 50 m² lépe zapadl do krajiny, opatřili jej architekti ze stockholmského atelieru Murman Arkitekter předsazenou fasádou.

Dřevěná konstrukce je ze tří stran kamuflovaná vinylovou tkaninou potištěnou fotografiemi stromů. „Domek skoro není vidět, spíše působí jako odraz svého vlastního okolí,“ pochvalují si dílo jeho autoři. Podle nich jde o hravou odpověď na snahu gotlandských úřadů nepřipustit na ostrově žádnou moderní architekturu. Falešná fasáda spočívá 40 cm od dřevěného pláště na pozinkovaných ocelových kotvách a tvoří průhlednou kamufláž, která propouští světlo k oknům domku a zároveň brání pohledům zvenčí. Poloprůhledná falešná fasáda je současně i jakýsi pokus, jehož prostřednictvím architekti zjišťují, jak kdo vnímá které barvy, struktury či materiály.

Mezi kuchyní a ložnicí chatka skrývá atrium, které umožňuje pobývat venku a přitom v naprostém soukromí. Jako hlavní vchod slouží posuvné skleněné dveře uprostřed fasády na západní straně. Za chatkou je venkovní sprcha, která doplňuje skromně vybavenou koupelnu. Kamuflážní tkanina je v těchto místech zavěšená několik metrů od fasády, takže i venkovní sprchování je v soukromí.

Interiér je vybavený židlemi od dánského modernisty Hanse Wegnera. Jídelní stůl spočívá na konstrukci od starého rýsovacího prkna. Dřevěnou lenošku s integrovaným úložným prostorem navrhli sami architekti. Jediný zdroj tepla v kuchyni představují pouhých 30 cm široká stará kamínka.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také