Bydlení

21. prosince 2014 06:00

Markéta Zídková

Nejen Češi milují chalupy. Takhle se tráví víkendy v Holandsku

Češi jsou pověstní svou zálibou v chataření a chalupaření, které má v našich krajích poměrnou dlouhou tradici. Pohodový víkend v chatě u jezera si ovšem umí užít i majitelé tohoto rekreačního domku v Holandsku.

Loosdrechtse Plassen je území, které leží přibližně v polovině cesty mezi Amsterdamem a Utrechtem. Jedná se o oblast několika jezer, kam každoročně zavítají tisícovky turistů i místních, kteří touží po aktivní i pasivnější formě odpočinku. Na své si tu přijdou hlavně milovníci vodních sportů. Jste-li fanouškem plavání, surfování či plachtění, tohle místo je pro vás jako stvořené.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je Loosdrechtse Plassen velmi rušné místo, opak je pravdou. I milovníci ticha si tu najdou své místo. Důkazem je malý rekreační domek navržený týmem ze studia 2by4-architects. Na přání investora jej architekti v roce 2012 umístili na ostrůvek o ploše 5 x 100 metrů. Tyto rozměry jsou pro chatku úplně dostačující. Podlahová plocha domku není sice nijak ohromující (jde o pouhých 21 m²), na trávení víkendů v přírodě to ale stačí.

Možná se to zdá na první pohled jako neskutečné, ale do interiéru se vešlo vše potřebné. Jedna ze dvou neprosklených stěn, které vytyčují obvod domu, je totiž zdvojená. To proto, aby privátní místnosti (především sprcha, toaleta a úložné prostory) zůstaly v jinak velmi otevřeném prostoru skutečně privátní. Součástí stejné variabilní stěny je pak ještě integrovaná kuchyňská linka s potřebným vybavením.

K vytápění chaty slouží moderní závěsná krbová kamna. Jsou specifická tím, že je lze snadno otočit. Majitelé je díky tomu využívají nejen v zimě, ale také v průběhu léta. Domek je totiž navržen tak, aby bylo možné za příjemných letních večerů bez problému odsunout skleněnou stěnu chaty a propojit tak interiér s venkovní terasou, která rovnou navazuje na molo.

Island House, jak se tento domek oficiálně nazývá, se setkal s pozitivním ohlasem nejen u samotných majitelů, ale zájem vzbudil i mezi zahraničními zájemci. Architekti, kteří s projektem přišli, se proto následně rozhodli navrhnout ještě obdobnou variantu domku v montované verzi. Ta může sloužit třeba jako zahradní domek.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také