Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Zapalování svíček doma může ohrozit zdraví. Který vosk je škodlivý?

Ať už se vám líbí romantické světlo svíček, nebo si užíváte, když tající vosk provoní místnost, pamatujte, že časté používání malých světélek není rozhodně nic zdravého. Zvláště pokud je zapalujete v nevětrané místnosti.
Vydáno: 14.04.2018
Jaká rizika způsobují svíčky?
Autor: istock.com Jaká rizika způsobují svíčky?

Problémem tak může být relaxační koupel za svitu svíček. Koupelny totiž mnohdy nemají okno nebo nejsou dostatečně odvětrávány. Pokud si svíčku zapálíte jen občas, riziko nijak vysoké není. Pokud si ale svit svíček užíváte často, vystavujete se možným zdravotním komplikacím, jako je dušnost či astma. V extrémním případě může vdechování zplodin z hořící svíčky vést až k rakovině.

Za všechno může parafín používaný k výrobě vosku. Podle výzkumu na South Carolina State University, který se zplodinami uvolňovanými během hoření různých typů svíček zabýval, je lepší sáhnout po svíčkách ze sójového nebo včelího vosku. Lepší je také zapalovat svíčky pomocí zapalovače a ne sirek, při jejich škrtání se do vzduchu uvolňují sloučeniny síry. 

Lepší jsou svíčky třeba ze sójového vosku Foto: Lepší jsou svíčky třeba ze sójového vosku. Foto: istock.com

Důležité je ale si uvědomit, že jednou za čas zapalování svíček neškodí. Mnohem horší je kupříkladu pasivní kouření. I tak je ale lepší omezit koupele se svíčkami, které mohou být nejrizikovější. 

(mh)

Další články:

svicky ze vceliho vosku lada hruska

Svíčky ze včelího vosku

Závěsný koupelnový nábytek MAJESTY a samostojný PLUTO

Jak použít LED světla? Skvěle vypadají v ložnici, v koupelně i na zahradě

Zvládne tam bydlet i v zimě

Teenager se odstěhoval do vlastního: Postavil si geniální 9 m2 velký dům na zahradě rodičů

Článek je zařazen v: zdraví , vosk , svíčky , parafín , sójový vosk

reklama