Bydlení

14. dubna 2018 06:00

Matouš Hartman

Zapalování svíček doma může ohrozit zdraví. Který vosk je škodlivý?

Ať už se vám líbí romantické světlo svíček, nebo si užíváte, když tající vosk provoní místnost, pamatujte, že časté používání malých světélek není rozhodně nic zdravého. Zvláště pokud je zapalujete v nevětrané místnosti.

Problémem tak může být relaxační koupel za svitu svíček. Koupelny totiž mnohdy nemají okno nebo nejsou dostatečně odvětrávány. Pokud si svíčku zapálíte jen občas, riziko nijak vysoké není. Pokud si ale svit svíček užíváte často, vystavujete se možným zdravotním komplikacím, jako je dušnost či astma. V extrémním případě může vdechování zplodin z hořící svíčky vést až k rakovině.

Za všechno může parafín používaný k výrobě vosku. Podle výzkumu na South Carolina State University, který se zplodinami uvolňovanými během hoření různých typů svíček zabýval, je lepší sáhnout po svíčkách ze sójového nebo včelího vosku. Lepší je také zapalovat svíčky pomocí zapalovače a ne sirek, při jejich škrtání se do vzduchu uvolňují sloučeniny síry.

Lepší jsou svíčky třeba ze sójového vosku. Foto: istock.com

Důležité je ale si uvědomit, že jednou za čas zapalování svíček neškodí. Mnohem horší je kupříkladu pasivní kouření. I tak je ale lepší omezit koupele se svíčkami, které mohou být nejrizikovější.

(mh)

Další články:


Přečtěte si také