Bydlení

13. května 2017 14:00

redakce Prima Zoom

Zkuste žít hygge a budete šťastnější v každodenním životě

Říká se, že jedním z důvodů proč Dánové umějí být šťastní, je ryze dánský fenomén „hygge.“ Je to jejich styl života, snad nejčastěji používané slovo. Slovo, které se světem šíří doslova jako vlna.

Dánové používají tohle slovo jako podstatné jméno, přídavné jméno i jako sloveso, což značí, že je opravdu oblíbené a rozšířené. A snad je i celkem logické, proč zrovna oni. Dánská zima se drží dlouho, je mrazivá a temná. Hygge pro ně bylo vlastně vysvobozením z nudy, chladu, temnoty a jednotvárnosti.

Hygge je tedy schopnost prožívání úplně obyčejných věcí. Umění měnit je v hezké okamžiky a vzdáleně se dá popsat jako „útulnost“ nebo „příjemnost.“

A tady je pár tipů, jak žít hygge v praxi: Když musíte uvařit a hrozně se vám nechce. Otevřte si láhev vína, pusťte příjemnou hudbu a zapalte svíčku. A zkuste si ji třeba zapálit i v práci. Pondělní ranní kafe si udělejte do hezkého hrnečku, igelitku na nutný nákup vyměňte za hezký košík a kytku ve váze zkuste mít každý den. Možná vám to zní jako z hloupé reklamy, ale zkuste to někdy.

(iva)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také