Bydlení

23. dubna 2017 06:08

Markéta Zídková

Trendy v bydlení 2017: 50. léta, folklór i dánský koncept Hygge.V tomto roce moderní byty dohnala minulost

Pokud zvažujete rekonstrukci bytu, o tyto trendy budete zakopávat na každém rohu. Stejně jako v módě se neustále těší oblibě retro, i v designu se vrací staré časy nejenom v eklektickém stylu. Možná je škoda zbavovat se staré sektorové skříňky?

I zařízení domácnosti samozřejmě podléhá módě, i když většina z nás si chce zařídit domov jednou provždy, a pak už to neřešit a věnovat se jiným věcem. Tak cože je tedy momentálně in?

50. léta

Nábytek, materiály i barvy, které byly nadlouho v ústraní, se v roce 2017 opět vracejí na scénu. Retro styl je opět moderní a potvrzuje zkušenost, že minulost si člověka vždy najde. Přesně to teď platí o nábytku z poloviny minulého století, který snad dokáže upomínat na příslovečné staré dobré časy. Moderní jsou ale i daleko snáze sehnatelné kusy ze 70. let. Křesla, oválné stoly, sametem potažené pohovky s opěrkami z tmavého dřeva se pomalu vracejí do obývacích pokojů po celé světě. Spolu s tímto nábytkem pokoje zpestřuje hořčičná žluť, safírová modř, smaragdová zeleň a jiné syté odstíny odkazující na drahokamy. Pokud jde o materiály, nevyhazujte nic mramorového ani mosazného. I ty jsou zas jednou navýsost aktuální.

Hygge

Možná jste na tento výraz v poslední době už narazili, protože začíná být trendy, světem se vysloveně šíří vlna nadšení pro hygge. Česky vyšel i světový bestseller, kniha Hygge, prostě šťastný způsob života. Co to tedy je? Jedním slovem to do češtiny přeložit nejde, ale vpodstatě to znamená, že si v životě dokážete užívat běžných maličkostí jako je pití kávy. Vášemu životu nedává smysl xtá dovolená v Thajsku, ale to, že máte pár fajn přátel, se kterými si v pátek večer dáte doma dvě lahve červeného vína. Jsou to ty drobné momenty obyčejného štěstí. A právě díky Hygge se do popředí zase dostává domácí krb.

Není to žádná novodobá novinka, Hygge je starý dánský koncept života v komfortu a působivém stylu, který klade důraz na pohodu, spokojenost a společné chvíle s rodinou i přáteli. Teplé, světlé a hebké materiály podtrhují dobrou pohodu a pomáhají utvářet si k domovu pevný vztah. A tak podle aktuální statistiky lidé do svých domovů investují čím dál víc peněz i úsilí. Vlastní prostor vymezený čtyřmi stěnami nabývá nově významu jako místo hlubokého odpočinku.

Folklór

Dekorace ve folklórním stylu se nesou ve znamení bohaté barevnosti i přírodních materiálů. Soudobý folklór je směsicí afrických motivů, boho stylu a asijských vlivů, to vše v ryze přírodním provedení. Povoleno je leccos od dřeva a kovů přes bavlněná lana či vlněné věci až po brka z opeřenců. Bohatě vyšívané vzory, tapisérie se spletitými motivy, koberečky i tapety vnášejí do domu zvláštní energii. Stačí se rozhlížet a mysl sama bude oscilovat mezi džunglí, maskami afrických kmenů, rituály buddhistických mnichů, či se jen pást na velkých plochách s květinovými motivy.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také