Se srážkou Dvojčat a letadla se počítalo. Co ještě nevíte o Světovém obchodním centru?
Nejvyššími stavbami světa byla Dvojčata jen chvíli, přesto patří k nejznámějším mrakodrapům světa. Když islámští teroristé 11. září 2001 poslali k zemi Světové obchodní centrum, New York přišel o více než o svou dominantu. Dvojčata definovala siluetu metropole pouhých 28 let.
Plány na vytvoření světového obchodního centra se objevily už v meziválečných dobách, k samotné výstavbě ale vedla dlouhá cesta. Na jejím konci ale vzešla idea postavit na dolním Manhattanu budovu, která bude ještě vyšší než Empire State Building. Úlohy se zhostil americký architekt japonského původu Minoru Yamasaki. Působil zejména ve Spojených státech, ale pracoval i v Evropě, například v Madridu navrhl Picassovu věž.
11. září architekt Zdroj: Profimedia.cz
Pro New York projektoval komplex budov Světového obchodního centra. Většinou se mluví o Dvojčatech, ale součástí bylo ještě pět dalších budov a také centrální náměstí s fontánou a uměleckými díly. Yamasaki zemřel v roce 1986, pádu Dvojčat tak nemusel přihlížet.
Mrakodrapy se stavělyna navezeném podloží, které vzniklo při rozšiřování půdy Manhattanu. Nestabilní půda vyžadovala speciální a hluboké základy, které dosáhly až na vrstvu hornin zformovanou před 450 miliony let. Vytvářely se tzv. vany, které měly ochránit podzemí věží a základy od prosakující vody z řeky Hudson. S Dvojčaty se ale pojí mnoho dalších zajímavých faktů...
Fakta o Dvojčatech
- Obě věže měly 110 pater
- Nejvyššími budovami (417 m) byly jen pár měsíců, než se v Chicagu dokončila Sears Tower o 25 m vyšší
- Na 930 000 m3 kanceláří pracovalo 50 tisíc lidí, denně do budovy přišlo 200 tisíc návštěvníků
- Ročně vyhlídku na jižní věži navštívilo 1,8 milionu lidí
- Byly to jedny z prvních staveb se systémem expresních a lokálních výtahů (expresní vozilylidi do nejvyšších pater, lokální propojovaly jednotlivá patra), výtahy dosahovaly rychlosti 8,2 m/s
- V budovách bylo téměř 44 tisíc km elektrického vedení
- Světové obchodní centrum mělo vlastní poštovní směrovací číslo
- Během větrných dní se budovy mohly vychýlit o 30,5 cm
- Slavnostní otevření proběhlo 4. dubna 1973
- Provazochodec Philippe Petit přešel po provaze prostor mezi věžemi bez zajištění v roce 1974.
S nárazem letadla se počítalo
Smutnou historii Dvojčat předpověděl už inzerát v New York Times 2. května 1968, ve kterém realitní magnát a tehdejší majitel Empire State Building Lawrence Wien varoval před možností srážky letadla s tak vysokými věžemi. Tehdy byla jeho Empire State Building největší stavbou světa a v prvenství ji měla nahradit právě Dvojčata. Wien nevědomky předpověděl, co se jednou stane se Světovým obchodním centrem.
2 May 1968. Advert in New York Times Warns of the danger of a plane hitting the proposed Twin Towers in New York. pic.twitter.com/BLo7oBfWCP
— Prof. Frank McDonough (@FXMC1957) May 2, 2016
Dokonce i stavitelé Světového obchodního centra počítali s možností, že by za nepříznivého počasí mohlo ke srážce dopravního letadla a věží dojít. Dvojčata proto inženýři projektovali tak, aby odolala nárazu plně naloženého Boeingu 707, což bylo tehdy největší letadlo používané leteckými společnostmi.
Bombové útoky 26. února 1993
Světové obchodní centrum nečelilo jen teroristickým útokům 11. září 2001, už v roce 1993 vybuchla v podzemních garážích bomba a vytvořila kráter široký 46 metrů a hluboký přes několik pater. Během útoku zahynulo šest lidí včetně těhotné ženy, další tisícovka byla zraněná.
Za útokem stál islamistický radikál Ramzi Jusef, kterému pomáhalo šest dalších lidí. Jusef zavezl kradenou dodávku do veřjeného podzemního parkoviště, zapálil doutnák dostatečně dlouhý, aby měl se svými komplici dostatek času na útěk. Teroristé z podzemí unikli osobním vozem.
Výbuch sice nenarušil statiku budov, ale v celém komplexu přestala fungovat elektřina, což zastavilo výtahy, ve kterých byly uvězněny stovky lidí. Evakuace probíhala pomalu a ve tmě, schodištní šachty totiž neměly okna a lidé neviděli na cestu. Jusef se mezitím dostal na letiště a ještě v době, kdy nebyla budova plně evakuována, odletěl na falešný pas do Pákistánu.
Ihned po útoku se rozběhlo vyšetřování a 5. března 1993 přišel do redakce New York Times dopis, ve kterém se k útoku přihlásila teroristická skupina Osvobozenecká armáda, pátý batalion. Pár dní nato se FBI podařilo zadržet jednoho z kompliců, test DNA potvrdil, že sliny na obálce patří teroristovi.
Mezitím Jusef podnikal a plánoval další teroristické útoky (chtěl zabít Billa Cintona i papeže Jana Pavla II.). V únoru 1995 je Jusef polapen v Pákistánu a dopraven do New Yorku a odsouzen. Šest teroristů si odpykává doživotní trest, sedmý, který odletěl do Jordánska, je doposud na svobodě...
Pád Dvojčat
Náraz do severní věže
Druhý teroristický útok měl dalekosáhlejší důsledky nejen pro New York, ale pro celý svět. 11. září 2001 v 8:46 ráno narazilo do severní věže první letadlo. Okamžitě zahynuli všichni lidé na palubě letounu a mnoho dalších v 93. až 99. patře budovy. Ihned se rozběhla evakuace, ovšem lidé v jižní věži uslyšeli v 8:55 oznámení, že věž je bezpečná a že se mohou vrátit na pracoviště. Panoval chaos a už o čtyři minuty později se rozhodlo, že se evakuuje i jižní věž.
V nejvyšších patrech severní věže byly i umělecké ateliéry, které výtvarníkům nabízely inspirativní pohled na Manhattan. Když letadlo narazilo do věže, byl ve svém ateliéru v 92. patře i sochař Michael Richards. Zahynul a společně s ním zmizela i jeho umělecká díla.
Dvojčata 11. září 1 Zdroj: Profimedia.cz
Náraz do jižní věžě
V 9:03 druhé letadlo narazilo do 77. až 85. patra jižní věže. Lidé postupovali po schodech dolů, někteří kompletně popálení. Někteří se rozhodli vyskočit z oken, počet osob, které to udělaly, se odhaduje na 50 až 200. Fotografu Richardu Drewovi z agentury AP se jednoho muže podařilo zachytit. Vznikla tak asi nejznámější fotka z 11. září, jmenuje se The Falling Man (Padající muž).
The Falling Man. Someones son. Perhaps someones husband, father, brother, uncle. Remember The Falling Man. And all the others. #NeverForget #September11 pic.twitter.com/OMTJW6pgQt
— Patrick Walker (@PatrickWalker56) September 11, 2018
Trvá téměř hodinu, než jižní věž podlehne škodám a požáru, v 9:59 padá k zemi a zabíjí zhruba 800 civilistů i záchranářů. V 10:28 padá i severní věž, v níž umírá dvojnásobek osob. Dvojčata následuje věž č. 7 komplexu Světového obchodního centra, která padá před půl šestou večer.
Podívete se také, co se dělo s Ground Zero od roku 2001 do současnosti.