Design a architektura

12. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Nejkrásnější knihovny světa. Ve které si chcete číst dlouhé hodiny?

Sednout si do pohodlného křesla s knížkou v ruce, vnímat její vůni a vzrušeně otáčet stránky napínavého příběhu, patří k těm nejkrásnějším kratochvílím. Pokud také patříte ke knihomolům, nahlédněte do nejkrásnějších knihoven světa. Nafotil je pro vás italský fotograf Massimo Listri. Do které byste se chtěli nechat zavřít na dlouhé hodiny, možná dny?

Knihovny jsou po staletí místem, kde se koncentrují lidské dějiny, vědění a příběhy. Mají své kouzlo i vůni. Ticho, které je obklopuje, a miliony knih plné napínavých příběhů, veselých historek i vážných faktů vytvářejí neopakovatelnou atmosféru. Do knihovny vstupujeme s respektem jako do chrámu.

Chrám knihy

Italský fotograf Massimo Listri žijící v historické Florencii navšívil ty nejkrásnější knihovny světa a nafotil je pro vás do nádherné galerie. Některé připomínají středověké komnaty, jiné vzbuzují podezření, že patří k nějaké čarodějnické škole... Malby na stěnách, strhnulé sochy, silné dřevěné police či globus stojící majestnátně uprostřed vysokých regálů vytvářejí z knihovny působivé místo, ve kterém chcete zaponenout na čas a na dlouhé hodiny se začíst do některé z milionů knih. Nebo do všech?

Nahlédněte do historických knihoven v Itálii, Rakousku, Německu nebo třeba v Brazílii. Fotograf bohužel nejspíš zatím nezavítal do knihovny pražského Klementina. Vgalerii nejkrásnějších knihoven světa by měla jistě přední místo.

(AS)

Přečtěte si také:


Přečtěte si také