Bydlení

26. května 2017 14:00

Jana Brass

Pořizujete si knihovnu? Může být originální, trochu bláznivá nebo neviditelná

I přes poplašné zprávy, které někteří fanoušci nových technologií před časem šířili, éra vázaných knih zdaleka nekončí. Pomalu se ale loučíme s klasickými, velkými knihovnami. Jak ukládat knihy v souladu s moderními trendy?

Když se řekne kvalitní bydlení, představíme si určitě dostatek prostoru, vzdušnost, sladěnost, případně vhodné stylové doplňky. Většina z nás se snaží svůj byt neproměňovat ve skladiště a redukovat množství předmětů, které nás obklopují na minimum, zároveň kolem sebe máme rádi věci kvalitní a nadčasové. To samozřejmě platí i o knihách, zvláště o těch, ke kterým se rádi vracíme, ke kterým nás váže nějaký vztah, zájem, případně profese. Stejnou péči, kterou věnujeme volbě knih, bychom měli věnovat i výběru knihovny, do které naše vázané perly zasadíme.

Knihovna Diapason může být použita například i k rozdělení moderně, eklekticky nebo industriálně pojatého prostoru. Má chromovaný trubkový ocelový rám a regály z lakovaného dubu. Cena: na doptání, Foto: Insidecor.cz

Inspirace pro knihomoly

Knihovnu vybíráme podle stylu, ve kterém je zařízena místnost, kam ji postavíme. Jinak bude vypadat knihovna do moderně zařízeného obýváku, jiný kousek pořídíme do pracovny ve skandinávském stylu, zcela odlišné očekávání budeme mít od knihovny, pokud žijeme v industriálně stylizovaném mezonetovém bytě. Vybírat můžeme také podle toho, jestli má knihovna stát u zdi nebo v prostoru, jestli ji postavíme na zem nebo zavěsíme na zeď. Zcela samostatnou kapitolou jsou knihovny neviditelné, tedy kovové konstrukce, které jsou úplně zakryté knihami. Budí tak dojem hromádky knih, kterou někdo vyskládal na zem. Tyto knihovny se hodí ke každému stylu, neokoukají se, nezaberou moc místa a dají se zcela libovolně kombinovat.

Originální neviditelná knihovna DNA od Cattelan Italia má 13 polic v bílé nebo černé barvě. Výška 181 cm, základna 36 x 36 cm, cena: 24954 korun, Foto: Pointshop.cz

Podívejte se, jak vypadají moderně pojaté knihovny. Jsou elegantní, originální, nechybí jim vtip a nápad a někdy mohou působit i trochu bláznivě. Třeba jako nařasená stužka nebo jako věžička tyčící se volně v prostoru:

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také