DIY projekty

6. června 2018 06:00

Tereza Javorová

Chcete mít voňavější domov? Zkuste tyhle DIY triky!

Není nic horšího, než přijít po dlouhém dni z práce domů a být udeřeni do nosu pachem nevyneseného odpadkového koše. Nebo hnijících květin ve váze. Zápachu se pak poměrně špatně zbavuje a kolikrát ani dlouhé větrání nezabírá. My pro vás ale máme pár triků!

První pomoc

Pro tyhle případy je třeba mít vlednici vždy připravenou kouzelnou sklenici. Stačí ji jen spolu shrnkem vody vyprázdnit do kastrolu a zvolna začít vařit. A jaký je ten zázračný recept? Do půllitrové sklenice nakrájejte na kolečka dva menší citrony, přidejte dvě až tři větévky rozmarýnu a lžičku vanilkového extraktu. To vše pak zalijte vodou a uložte do lednice, kde směs vydrží jeden až dva týdny. Vpřípadě nutnosti pak už jen stačí zapnout plotnu na nejnižší stupeň a pozvolna začít vařit.

Voňavá první pomoc. Foto: istock.com

Potpourri

Pot, zanglického hrnec a pourri ze slova pour, tedy nalít. Nic víc na tom není. Jednoduše „nalijete“ ingredience do hrnce a podobně jako vpředchozím případě necháte zvolna vařit. Pokud se vám například vpůlce parného léta zasteskne po chladných svátečních dnech, zkuste si navodit vánoční atmosféru touhle kombinací. Do hrnce vhoďte dvě hrsti čerstvých brusinek, jeden nakrájený pomeranč, pár kapek vanilkové esence, muškátový oříšek, celou skořici, rozmarýn a třeba borovicové jehličí nebo badyán. Nechte probublávat tři hodiny a když vůně zaplní i ty nejzazší kouty vašeho domu, přendejte potpourri do lednice. A příště už jen stačí směs osvěžit novou vodou!

Zkuste potpourri! Foto: istock.com

Pečená varianta

Pokud vám nepřipadá příliš bezpečné nechávat půl dne na plotně vroucí vodu, můžete si byt provonět za pomoci trouby. Jde navíc o skvělou příležitost, jak zrecyklovat zbytky jídla. Na pečicí papír nebo alobal vyskládejte ohryzky od jablek, popřípadě pomerančové slupky. To vše zaprašte skořicí, drceným hřebíčkem nebo čímkoli, co máte rádi. Na závěr vše poprašte olejem, abyste místo podmanivé aromatické vůně nečichali spálená jablka, a nastavte troubu na 100 stupňů.

Pečená jablka krásně voní. Foto: istock.com

Kobercový pudr

Zní to absurdně, ale je to skutečná věc. Na kobercový pudr budete potřebovat půl hrnku jedlé sody, levandulový aroma olej a dvě lžičky sušeného, najemno nasekaného rozmarýnu. To vše smíchejte dohromady a… magický prášek je hotov! Teď už ho jen rozprašte po koberci a nechte dvacet minut působit. Pak vše poctivě vyluxujte a užívejte si skvělou dlouhotrvající svěžest!

Vůně levandule. Foto: istock.com

Rákosový osvěžovač

Vypadá skvěle a voní ještě lépe! Perfektně se hodí například do koupelny a zvládnete si ho za pár minut vytvořit sami. Na jeho výrobu budete potřebovat malou vázičku súzkým hrdlem, jednu lžíci technického lihu, třetinu hrnku mandlového oleje a patnáct kapek esenciálního oleje. Pak už jen všechny tekuté ingredience smíchejte a do lahvičky vložte tři až pět rákosových tyčinek. A do dvou hodin ucítíte to kouzlo!

Svíčky a vonné tyčinky jsou osvědčená klasika. Foto: istock.com

(az)

Další články:


Přečtěte si také