Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Ráj skrytý za 2,5 metru vysokou zdí. Podívejte se do originálního českého rodinného domu

Rodinné domky kolem měst rostou jako houby po dešti. Některé jsou pěkné a zajímavé, jiné tuctové a vytvářejí táhlou zástavbu stejných řadových domků. Nedaleko Českých Budějovic vyrostl zajímavý rodinný dům podle originálního návrhu českého architektonického studia.
Vydáno: 27.03.2019
Do domu můžete vejít několika vstupy: přes zahradu, dílnu, garáž a hlavním vchodem
Autor: Boys Play Nice Do domu můžete vejít několika vstupy: přes zahradu, dílnu, garáž a hlavním vchodem

Dům, do něhož nahlédneme, stojí na parcele sousedící s dalšími zasíťovanými pozemky určenými pro výstavbu rodinných domků. Místo skýtalo hned tři výhody. Rozloha parcely patří k těm větším, mírně se svažuje k jihu a navíc je rohová.

Stálo za to zde vybudovat něco originálního. Proto se majitelé rozhodli oslovit architektonické studio A111 a dočkali se vskutku nevšedního návrhu. Architekti se drželi místně vyhlášených požadavků, které zahrnovaly maximální výšku budovy a podmínku sedlové střechy. Studiu se nicméně podařilo vnést do projektu netradiční pohled na to, co je rodinný dům a prostor kolem něj.

Díky soukromí pozemku není mnohdy třeba zatahovat ani závěsy
Autor: Boys Play Nice Díky soukromí pozemku není mnohdy třeba zatahovat ani závěsy

Autoři projektu se vzdali myšlenky zasadit dům za plot. Místo toho obehnali zaoblený roh pozemku zdí. Veřejnému prostoru poskytl tento nápad více místa a obyvatelům domku zas více soukromí.

Do domku se vstupuje přes menší halu. Pak se ale ocitnete ve velkoryse pojatém společném obytném prostoru. Kuchyň, jídelnu a obývák zde od sebe navíc odděluje jen několik nábytkových prvků. Požadavek maximální vzdušnosti a nestísněnosti umocňují i velká bezrámová okna spojující skrze krytou venkovní lodžii interiér se zahradou.

Obývací stěna rozděluje prostor a je plně využita
Autor: Boys Play Nice Obývací stěna rozděluje prostor a je plně využita

Přes společnou centrální šatnu lze vstoupit do dvou dětských pokojů (orientovaných na jih), koupelny, pracovny a ložnice. Poslední dvě jmenované místnosti se v celé své šíři otevírají francouzskými okny do venkovního atria – jakéhosi mikrosvěta, který od veřejného prostoru ulice odděluje 2,5 metru vysoká zeď. Ta nabízí absolutní soukromí. Slunce odrážející se o její zaoblený roh dodává atriu příjemnou atmosféru už od brzkého rána.

Dvorek od ulice dělí sice jen zeď, ale soukromí a klid tu jsou úžasné!
Autor: Boys Play Nice Dvorek od ulice dělí sice jen zeď, ale soukromí a klid tu jsou úžasné!

Zatímco interiér počítá s využitím řemeslných nábytkových prvků, přírodních materiálů i barev, vnější výraz domu je až extrémně střízlivý. Málokoho by tedy napadlo, že za zdí se skrývá obytný ráj s pěknou zahradou pro celou rodinu. S námi za tu zeď můžete nahlédnout.

fis

Článek je zařazen v: Rodinný dům , design , architektura , česká architektura , stavba

reklama