Ráj skrytý za 2,5 metru vysokou zdí. Podívejte se do originálního českého rodinného domu

Rodinné domky kolem měst rostou jako houby po dešti. Některé jsou pěkné a zajímavé, jiné tuctové a vytvářejí táhlou zástavbu stejných řadových domků. Nedaleko Českých Budějovic vyrostl zajímavý rodinný dům podle originálního návrhu českého architektonického studia.

Dům, do něhož nahlédneme, stojí na parcele sousedící sdalšími zasíťovanými pozemky určenými pro výstavbu rodinných domků. Místo skýtalo hned tři výhody. Rozloha parcely patří ktěm větším, mírně se svažuje kjihu a navíc je rohová.

Stálo za to zde vybudovat něco originálního. Proto se majitelé rozhodli oslovit architektonické studio A111 a dočkali se vskutku nevšedního návrhu. Architekti se drželi místně vyhlášených požadavků, které zahrnovaly maximální výšku budovy a podmínku sedlové střechy. Studiu se nicméně podařilo vnést do projektu netradiční pohled na to, co je rodinný dům a prostor kolem něj.

Autoři projektu se vzdali myšlenky zasadit dům za plot. Místo toho obehnali zaoblený roh pozemku zdí. Veřejnému prostoru poskytl tento nápad více místa a obyvatelům domku zas více soukromí.

Do domku se vstupuje přes menší halu. Pak se ale ocitnete vevelkoryse pojatém společném obytném prostoru. Kuchyň, jídelnu a obývák zde od sebe navíc odděluje jen několik nábytkových prvků. Požadavek maximální vzdušnosti a nestísněnosti umocňují ivelká bezrámová okna spojující skrze krytou venkovní lodžii interiér se zahradou.

Přes společnou centrální šatnu lze vstoupit do dvou dětských pokojů (orientovaných na jih), koupelny, pracovny a ložnice. Poslední dvě jmenované místnosti se vcelé své šíři otevírají francouzskými okny do venkovního atria– jakéhosi mikrosvěta, který od veřejného prostoru ulice odděluje 2,5metru vysoká zeď. Ta nabízí absolutní soukromí. Slunce odrážející se ojejí zaoblený roh dodává atriu příjemnou atmosféru už od brzkého rána.

Zatímco interiér počítá svyužitím řemeslných nábytkových prvků, přírodních materiálů ibarev, vnější výraz domu je až extrémně střízlivý. Málokoho by tedy napadlo, že za zdí se skrývá obytný ráj spěknou zahradou pro celou rodinu. Snámi za tu zeď můžete nahlédnout.

fis


Přečtěte si také