Design a architektura

1. dubna 2019 15:02

maku-la@seznam.cz

Vesmírná stanice se dočká žaluzií z Česka. Jsou důležitější, než si myslíte

Napadlo by vás, že i taková vesmírná stanice potřebuje ochranu před zářením? To vesmírné je nebezpečné a velmi silné. Posádka ISS potřebovala něco, co odolá i extrémním podmínkám na oběžné dráze Země.

I jednodenní pobyt ve vesmíru je pro lidský organismus náročný, natož pak několikatýdenní mise. Technologie se stále posouvá vpřed, pro lidské tělo jsou podmínky stále extrémnější a stím je třeba počítat.

Problém je kosmické záření a vesmírný prach

Dopravní letadla dnes létají ve výškách nad 10 kilometrů, kde už tolik atmosféry nezůstává a kosmické záření působí na personál i cestující vletadle. Ještě významnější je vliv tohoto záření mimo atmosféru země. V kosmickém prostoru žádná ochrana není a okna stanice navíc poškozuje vesmírný prach.

Žaluzie jsou řešením několika problémů

Věděli jste, že vesmírná posádka ISS zažije za jeden den 16 východů a západů slunce? Pro kosmonauty je tedy velmi důležité si knerušenému spánku dopomoci zatemňovacími žaluziemi, aby se uvnitř vytvořila dokonalá tma.

Česká technologie míří do vesmíru

Firma Climax během tří let vyvinula a úspěšně otestovala žaluzie Protal se zesílenými lamelami a ochranou proti vesmírnému záření.

„Naše žaluzie fungují na Mezinárodní vesmírné stanici vlastně jako kosmické okenice. Uzavřený pancíř žaluzií Protal, které vyvinuli kolegové vnašem vývojovém centru ve Vsetíně, odolá i těžko představitelným extrémním podmínkám na oběžné dráze Země. Na jeho povrch jsme nanesli speciální vrstvu za použití nanotechnologií,“ říká David Žabčík, ředitel společnosti Climax.

Přečtěte si také:


Přečtěte si také