Dům a bydlení

12. března 2019 12:13

maku-la@seznam.cz

Farma v mrakodrapu: Dům si sám vypěstuje potraviny pro své obyvatele. Takhle to funguje

Projekt dřevěného vzdušného mrakodrapu není ničím jiným než organickou farmou. Lidé si vypěstují jídlo sami.

Studio Precht je autorem tohoto dřevěného mrakodrapu, ve kterém se nacházejí byty, ale mimo jiné i farma, která produkuje potraviny právě pro lidi žijící uvnitř objektu. Precht vytvořili projekt, který může být dalším nápadem, jak se poprat snepříznivou budoucností.

Teplo si objekt vytvoří sám

Budova běží na organickém cyklu produktů uvnitř budovy, kde jeden proces zpracovává další procesy. Je to vlastně proces, který si vystačí skoro sám. Mrakodrap vytváří velké množství tepla, které lze využít pro pěstování rostlin, brambor, ořechů nebo fazolí.

Vodu sifiltruje budova sama

Systém zavedený vmrakodrapu filtruje vodu dešťovou a špinavou. Obohacuje ji o živiny a cyklicky ji vrací do skleníků. Potravinový odpad lze lokálně sbírat v suterénu budov, přeměnit na kompost a znovu použít k růstu dalších potravin.

Ekologická alternativa

Budova je projektem rakouské architektské společnosti Studio Precht, kterou provozuje manželský tým Chris a Fei Tang Precht. Knápadu se rozhodli po výzkumu, který odhaluje, že v příštích 50 letech bude spotřebováno více potravin než za posledních 10 000 let a 80 % ztoho bude konzumováno ve městech.

Manželé k tomu říkají: „Je jasné, že musíme najít ekologickou alternativu k našemu současnému potravinovému systému. Klíčovými prvky této změny budou témata jako ekologické zemědělství, čisté maso a různé zdroje. Znamená to, že naše městské oblasti se musí stát součástí ekologické smyčky, aby nasytily naši populaci a zajistily bezpečnost měst.“


Přečtěte si také