Zahrada

17. února 2024 13:14

Lenka Valjentová

Jabloně se nevyplatí pěstovat, kvalitní dřevo je na prodej za pár korun. Ideální je na uzení

Ještě mohly dávat úrodu, místo toho teď ovocné stromy končí jako palivové dřevo. Výkupní cena jablek totiž ani nepokryje náklady na pěstování, a tak se na řadě míst kácí. Mnohde sadaři nabízejí, aby si lidé dřevo ovocných stromů, především jabloní, levně odkoupili. Ovocné dřevo je ideální především na grilování a domácí uzení.

„Máme 146 hektarů, likvidujeme zhruba sedminu sadů. Skoro 18 hektarů jabloní a zhruba tři hektary višní,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vedoucí ovocnářské výroby Zemědělského družstva Libčany na Královéhradecku Luboš Němec.

Kubík dřeva tady vyjde zhruba na sto korun. Jedná se o bezkonkurenční ceny, protože běžně se takové množství skládaného palivového ovocného dřeva prodává až za 2000 Kč, smrkové stojí okolo 1500 Kč. Zájemci si musí jenom pokácené stromy v sadě sami nařezat a naložit.

Smutný je pohled na ovocné sady v Česku. Podívejte se na reportáž CNN Prima NEWS:

Ovocné dřevo je ideální na grilování a uzení

Ovocné stromy patří mezi tvrdé listnaté dřeviny. Jedná se o velmi kvalitní dřevo s vysokou výhřevností. Mezi tvrdé palivové dřevo, které hoří stabilně a velmi dlouho, patří kromě ovocných stromů také dub, buk, habr a jasan. Naopak měkké dřevo hoří rychleji, nejčastěji pořídíte jehličnany jako smrk, borovice nebo modřín, ale také lípu, topol, břízu, vrbu nebo olši.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 7 nápadů, jak dřevo na topení uskladnit prakticky i pohledně

Dřevo ovocných stromů je ideální především na grilování a domácí uzení, protože dodá masu jedinečnou, lehce nasládlou chuť a příjemnou vůni. Jabloňové dřevo se hodí k různým druhům mas, zejména k drůbeži, ale také k vepřovému a hovězímu masu. Při grilování je ovocné dřevo vhodné použít spolu s bukovým nebo dubovým dřevem, které přidá masu šťavnatost a tmavší barvu. Ovocná dřeva vhodná na grilování a uzení masa se dají koupit i v přepravkách (přibližně 20 kg) za zhruba 160 Kč. Kmeny ovocných stromů nebo jejich části se také hodí pro kutily na vyřezávání.

Zdroje: cnn.iprima.cz, fondik.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také