Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Encyklopedie

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Pro její chuť, vůni a zdravotní účinky bazalku doslova uctívali už Římané a Egypťané ve starověku. Její skvělé vlastnosti oceníme i dnes.
Vydáno: 24.04.2017
Na záhon vysazujte bazalku až po zmrzlících, bylinka snese klidně i přímé slunce
Autor: iStock Na záhon vysazujte bazalku až po zmrzlících, bylinka snese klidně i přímé slunce

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Kvete od června do září. Tato aromatická bylinka nachází uplatnění jak v kuchyni, tak i v lidové medicíně.

Bazalka je košatá bylinka s typicky velkými šťavnatými lístky. Je nadupaná účinnými látkami jako jsou silice, třísloviny, flavonoidy či éterické oleje a mnoho dalších, které mají v pravdě magické účinky. A to především na celou oblast břicha. Bazalka zlepšuje trávení a práci střev, zmírňuje nadýmání a tlumí křečové bolesti. Dobré zkušenosti s bazalkou jako léčivkou mají lidé trpící nespavostí, závratěmi a migrénou. Má také protizánětlivé účinky, působí na dýchací cesty a navozuje dobrou náladu.

Zde najdete více o jejím pěstování.

Článek je zařazen v: Bazalka

reklama