Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Encyklopedie

Begónie hlíznatá / Begonia tuberhybrida

Křížením rostlin vznikly nespočetné barevné a tvarové kultivary. Rostou begónie s jednoduchými i plnými květy. Dokonce se podařilo vypěstovat i převislé kultivary hodící se do truhlíků a keramických misek.
Vydáno: 18.04.2014
Begónie hlíznatá/Begonia tuberhybrida

Původ:

Hlíznaté begónie vznikly z druhů rostoucích v horských oblastech Peru a Bolívie.

Pěstování:

Přežití rostliny v období sucha umožňuje podzemní hlíza.

Květní stvoly hlíznatých begónií jsou silné, šťavnaté a nesou poměrně těžké květy. Proto se snadno lámou. Rostlinám pomůže vyvazování k hůlkám. Zejména se to vyplatí udělat u plnokvětých begónií.

Hlíznaté begónie dobře rostou v půdě s vysokým obsahem rašeliny, nesnášejí však trvalé přemokření. Potom může dojít k zahnívání kořenů.

Pozor dejte rovněž na prudké slunce, které dokáže nepěkně popálit listy. Lépe je umístit na přistíněné místo.

Na konci sezóny vyjměte rostliny z půdy i s hlízami, po zavadnutí nadzemní části a očištění hlízy přezimujte v mrazu prosté místnosti a na jaře cyklus opět opakujte.

Množení:

Množí se semenem, bylinnými řízky a dělením hlíz. Semenem se množí rostliny spíše v zahradnických firmách, protože semeno je velice drobné a předpěstování sadby je velice náročné.

Chcete – li si předpěstovat begónie z hlíz, zasaďte je v únoru až březnu do květináčů s rašelinou a umístěte je do teplé a světlé místnosti a pomalu zvyšujte zálivku. Po vyrašení prvních listů rostliny za slunečného počasí stínujte a postupně otužujte.

Na záhony rostliny vysazujte až v druhé polovině května.

Begónie hlíznatá/Begonia tuberhybrida - detail Foto: Jindřich Votýpka

Begónie hlíznatá/Begonia tuberhybrida - detail, Foto: Jindřich Votýpka

 

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama