Encyklopedie

7. května 2014 17:34

Iva Kropáčková

Dračík / Penstemon

Dračík je moderní dekorativní květina s kalíškovitými květy, která se hodí jak do skalky, tak do trvalkového záhonu na zahradě nebo do nádob.

Dračík (Penstemon) jedekorativní květina podobná hledíkům s kalichovitými květy, které rostou zbohatě větvené lodyhy, kde tvoří nápadné shluky. Pochází se Severní Ameriky a rod Penstemon čítá více jak 250 druhů rostlin vytrvalých, ale také letniček i dvouletek. Některé druhy tvoří nízké trsy nebo koberce a jsou skvělé do skalky, jiné jsou vyšší spoměrně velkými květy, hodí na záhony i do nádob a jsou ideální křezu. Dračík kvete od června do září a podle kultivaru jsou květybílé, žluté, růžové, červené, fialové, purpurové či dvoubarevné. Květy kvetudlouho a rostliny mají samočistící schopnost - není nutné odstraňovat odkvetlé květy.

5 pravidel pěstování dračíku

  1. Vnašich podmínkách se dračík nejvíc pěstuje jako atraktivní letnička. Trvalkové druhy snesou zimu, když je pečlivě obložíme chvojím nebo listím, což poskytne efektivní ochranu.
  2. Vyhovuje mu slunné až polostinné stanoviště a lehčí, humózní, dobře propustná půda. Rostlině vadí vápník, proto není vhodné, aby byl dračík na skalce obklopen vápencovými kameny.
  3. Dračík množímena jaře semeny nebo dělením a řízkováním koncem léta. Rostlinu ze semen si můžeme předpěstovat doma či ve skleníku, potřebuje teplotu okolo 20 °C. Klíčení trvá zhruba dva týdny. Semínka stačí jen jemně zatlačit, ne příliš hluboko. Vzrostlé sazenice vysazujeme ven na záhon nebo do nádob až vdruhé polovině května po zmrzlých mužích. Od dubna je možné vysévat semínka dračíku přímo ven, ale musíme dávat dobrý pozor na jarní mrazy, které by je poškodily.
  4. Dračík se hodí podle kultivaru se skupinových výsadeb nebo do nádob a do skalek, je vhodné vysazovat alespoň 3 rostliny k sobě, aby správně vynikly.
  5. Vyhovuje mu slunné až polostinné stanoviště a lehčí, humózní, dobře propustná půda. Rostlině vadí vápník, proto není vhodné, aby byl dračík na skalce obklopen vápencovými kameny.

Pěstování na skladcezde


Přečtěte si také