Encyklopedie

19. dubna 2014 18:02

Iva Kropáčková

Ibišek / Hibiscus rosa-sinensis

Ibišek čínský, česky také označovaný jako čínská růže je dekorativní pokojová rostliny s velkými květy, které mohou být v různých odstínech červené, růžové, oranžové, žluté i bílé. Klasicky se ibišek tvaruje jako keřík, na trhu se ale také objevuje jako kmínková rostlina. Je rovněž oblíbenou rostlinou pro pěstování ve stylu bonsaj.

Původ

Východní Indie a Čína

Pěstování

  1. Ibišek potřebuje přes léto dostatek vláhy, slunce a živin. Nesnáší průvan. Za dobré zacházení se vám odmění bohatstvím květů, které mohou být žluté, růžové, oranžové i červené.
  2. Rostliny nezapomeňte každý rok na jaře hluboce seříznout i do staršího dřeva, pouze tak totiž rostliny vytvoří úhledný keřík.
  3. K přesazování používejte zahradní zeminu s přídavkem rašeliny. Mladé ibišky přesazujte každý rok na jaře, starší rostliny podle potřeby, většinou po 2 až 3 letech.
  4. Od září omezte zálivku a hnojení, aby ibišek dostatečně vyzrál.
  5. Nejvhodnější teplota pro přezimování je mezi 13 – 16°C. Při nižších teplotách často opadávají listy

Množení

Ibišek můžeterozmnožit bylinnými řízky, které řežte asi 5 až 8 cm dlouhé, píchejte je do květináče s rašelinou a pískem a přiklopte sklenicí. Zakoření během 2 až 3 týdnů při teplotě 22 –24°C a vysoké vzdušné vlhkosti.


Přečtěte si také