reklama

Základní pravidla úspěšného pěstování pokojového ibišku

Lenka Valjentová
27. ledna 2020
Ibišek čínský neboli čínská růže či, chcete-li, pokojový ibišek je atraktivní květina s velkými květy, které mohou být v různých odstínech červené, růžové, oranžové, žluté i bílé. Ibišku se v bytě daří velmi dobře a nadělá doma spoustu parády. Nevíte-li, jak ibišek čínský pěstovat, sestavili jsme pro vás základní pravidla, dobré rady a užitečné tipy, jak na to, abyste se z téhle fantastické pokojovky mohli těšit co nejvíc.
reklama

Ibišek čínský (Hibiscus rosa–sinensis) neboli čínská růže je moje nejoblíbenější pokojová květina, moje srdcovka. Když jsem před mnoha lety dostala první pokojový ibišek, nevěděla jsem s ním moc rady. Sehnala jsem si tehdy dostupné informace v knihách a časopisech, a přesto se mi ho podařilo skoro umořit. Důležité je slůvko skoro, protože nejenže přežil, ale dal základ mnoha dalším generacím ibišků.

Přestože existuje spousta různě zbarvených kultivarů kvetoucích oranžově, žlutě, bíle nebo růžově, s květy jednoduchými, poloplnými i plnými, nejraději mám ibišky s jednoduchými a plnými červenými květy. Ibišek kvete takřka nepřetržitě zhruba od června do prosince. Bohužel květ vydrží jen jeden den, ale protože na jedné rostlině bývá více květů současně a rozvíjejí postupně, není to žádná vada na kráse.

Spojenci při pěstování ibišku

Za dlouhé roky společného soužití jsem zjistila, že největšími spojenci při pěstování ibišků jsou světlo, teplo, správná zálivka, rosení, dobrá výživa, pořádný jarní sestřih a letnění. Naopak nepřáteli jsou přemokření, příliš suchý vzduch, tma, stěhování a molice.

8 základních pravidelpěstování ibišku

  1. Světlo: Dejte rostlinu na co nejsvětlejší místo v bytě, nejlépe přímo na parapet či do těsné blízkosti okna situovaného na jih, jihovýchod, dobře prospívá i na straně východní. Slunce má sice rád, ale ne když na něj přímo praží. Pěstujete-li ibišek celoročně v místnosti, musí mít i v zimě dostatek světla. Ve tmě ibišek sice roste, ale málo kvete.
  2. Teplo: Ibišek potřebuje běžnou pokojovou teplotu, v období růstu mezi 18 až 21 °C, v zimě kolem 16 °C, pokud teplota poklesne pod 10 °C, začnou mu padat listy a uhyne. Stejně jako zimu nesnáší průvan.
  3. Rosení: Ibišky si libují ve vysoké vzdušné vlhkosti, proto se vyplatí mírně je mlžit nebo rosit. Příliš suchý vzduch může za svinování listů a opadávání poupat. Ale poupata a květy se nesmí namočit, to pak většinou opadnou.
  4. Výživa: Ibišek je pořádný žrout živin a bez hnojení špatně kvete. Na jaře a v létě mu prospěje přihnojení jednou týdně plným hnojivem, někdo přihnojuje hnojivem na rajčata. Já zkusila hnojivo banánové (slupku z 1 banánu zalijte litrem studené převařené vody a nechte 2436 hodin macerovat) a taky z kvasnic (kostku droždí rozdrobte do 1 l horké vody, promíchejte a nechte vychladnout). Oboje funguje.
  5. Zálivka: Ibišek se rád napije, zálivka by měla být přiměřená a rovnoměrná. V období růstu od března do listopadu rostlinu zalévejte nejméně dvakrát týdně. Platí jednoduché pravidlo: zalévejte, když je zemina mírně vyschlá a za 40 minut po zalití zkontrolujte, zda vmisce pod květináčem nestojí voda, pokud ano, vylijte ji. V zimě zalévejte pouze jednou týdně. Přelití ibišky prostě nezvládají svěsí listy, vadnou a vypadají, jako by byly suché a potřebovaly zalít. Když to ale uděláte, kořeny začnou hnít a to je konec. Nikdy nepoužívejte studenou vodou přímou z kohoutku, nechte ji odstát nejméně 24 hodin.
  6. Letnění: Od června do září ibišku prospěje pobyt na zahradě nebo na balkoně, chraňte ho před větrem a přímým sluncem minimálně 3 týdny po přenesení ven. Když si venku zvykne, snese i drsnější počasí.
  7. Změny: Ibišek nemá rád, když s ním často hýbete z místa na místo. Když nastane výrazná změna intenzity světla a vzdušné vlhkosti, reaguje velmi rychle opadáváním poupat, květů a listů. Je to tím, že se musí nejdřív zabydlet a zvyknout si na nové prostředí. Ale zvykne si, nebojte.
  8. Molice: Jedním z nejčastějších škůdců ibišku jsou molice, malí bílí motýlci, kteří se živí šťávou z listů a přenášejí mnoho virových chorob. Objevíte je snadno – listy lepí, a když s rostlinkou zatřesete, molice se vznesou. Prevencí je nepřelévat rostliny a zajistit rostlině dobrou drenáž. Proti molicím je účinný tabákový odvar (200 g tabáku nechte 24 hodin vyluhovat v 5 litrech vod, pak 90minut povařte, sceďte a přilijte mýdlovou vodu, kterou připravíte z 200 g mýdla s jelenem a 5 litrů vody). Aplikujte jednou týdně. Funguje také odvar zcibulových slupek (slupky ze 3–4 cibulí zalijte vroucí vodou, nechte 3 dny vyluhovat, sceďte). Rostlinu postříkejte a opakujte po 2–3 dnech.

Voda z vařených brambor pokojovkám svědčí

Starejte seo zdraví své domácí zahrádky pěkně postaru! Já každé tři týdny zalévám pokojové květiny studenou vodou z brambor vařených ve slupce. Nesolená voda z vařených brambor je bohatá na hořčík a draslík,což posiluje rostliny, předchází infekcím a urychluje kvetení.

O pěstování pokojových rostlin by vás ještě mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama