Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Encyklopedie

Vlčí bob / Lupinus polyphyllus

Jak latinský název rodu Lupinus (z latinského lupus – vlk), tak české pojmenování "vlčí bob", připomíná vlka. Možná proto, že kořeny rostliny sají intenzivně živiny z půdy.
Vydáno: 30.04.2014
Vlčí bob/Lupinus polyphyllus

Vlčí bob je vytrvalé bylina, vysoká 100 – 150 centimetrů, s dlanitodílnými listy. Květní hrozen je až 50 centimetrů dlouhý.

Původní druh je modrofialový. Po odkvětu rostliny vytvářejí černé lusky, které se po dozrání zkroutí a vymršťují semena daleko od mateřské květiny. Kvete koncem června, v červenci až srpnu.

Původ:

Většina z více jak 100 druhů této krásné byliny pochází ze západní části Severní Ameriky.

Pěstování:

V přírodě najdete vlčí bob na vlhčích, živinami bohatých, humózních půdách. Rozšířený je na okrají lesů, na lesních mýtinách a loukách.

V zahradách se pěstují mnohonásobní kříženci v široké paletě barev. Takže se můžete setkat s červenými, oranžovými, růžovými, krémovými, žlutými, modrými i bílými květy. Vyjímkou nejsou ani květy dvoubarevné.

Uplatní se v trvalkových záhonech i jako předsadba před okrasnými keři. Ve větších zahradách, kde se neseče příliš často, dokáže vlčí bob rychle obrazit a ještě jednou vykvést.

Vlčí bob/Lupinus polyphyllus Foto: Jindřich Votýpka

Vlčí bob/Lupinus polyphyllus, Foto: Jindřich Votýpka

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama