Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Encyklopedie

Vrták

Vrták je nástroj na výrobu otvorů pomocí ruční nebo strojní vrtačky.
Vydáno: 26.11.2014
Sada šroubovitých vrtáků na kov

Existuje značné množství vrtáků i materiálů, ze kterých se vyrábí, ale pro drobné práce v domácí dílně v zásadě vystačíme s několika málo druhy. Pro vrtání do kovů a tvrdých plastů je to vrták šroubovitý z rychlořezné oceli (HSS, případně HSS-Co), do zdiva použijeme vrták rovněž šroubovitý, ale s břitovou destičkou ze slinutých karbidů (tzv. tvrdokovu) a pro vrtání do dřeva a jiných měkkých materiálů vrták hadovitý. Potřebujeme-li vrtat do dlažby nebo skla, nejlépe to půjde se speciálním korunkovým vrtákem s diamantovým břitem a otvory velkých průměrů do dřeva vyrobíme pomocí vykružovacího vrtáku.

Hadovitý vrták
Hadovitý vrták
Vrtaky-vrbovsky.cz
Korunkový vrták s diamantovým břitem
Korunkový vrták s diamantovým břitem
Vrtaky-vrbovsky.cz

Vykružovací vrták do dřeva a plastů
Vykružovací vrták do dřeva a plastů
Toolsinstock.com

 

 

Abychom vrták nezničili dřív, než vyvrtáme požadovanou díru, je zapotřebí dodržet několik zásad. V první řadě musí být vrták správně naostřen a pevně upnutý ve sklíčidle. Při vrtání se nesmí ohýbat, jinak se velmi ochotně zlomí. Nesmí se ani přehřát – proto vrták mažeme a chladíme. Nejlépe vrták řeže při určité rychlosti (tzv. optimální řezné rychlosti) závislé na materiálu jak vrtáku, tak obráběného materiálu, musíme tedy nastavit správné otáčky. Vrták řeže pouze ve směru osy, nikoliv do stran, nepokoušíme se tedy díru zvětšit bočním tlakem na vrták. Větší díry raději vrtáme postupně, nejprve je předvrtáme menším vrtákem. Je třeba si uvědomit, že při použití šroubovitého vrtáku je výsledný průměr díry vždy větší než průměr vrtáku a tvar díry nikdy není přesně kruhový. Má-li být díra opravdu přesná, pak musíme použít dokončovací nástroje – výhrubník na zpřesnění tvaru a výstružník na zpřesnění rozměru.

Sada vrtáků do zdi se systémem upínání SDS-plus
Sada vrtáků do zdi se systémem upínání SDS-plus
Toolsinstock.com

Pokud se chcete dozvědět více o vrtačkách, podívejte se sem.

Reklama
Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama