Zahrada

1. dubna 2015 16:29

Markéta Zídková

Chia semínka jsou zázrak. Přinášíme recept na smoothie a puding

Skvělé recepty na puding a smoothie z chia semínek.

Chia semínka pocházejí z rostliny šalvěj hispánská (Salvia hispanica), která je příbuzná s naší šalvějí lékařskou či s mátou. Tato rostlina je vysoká kolem jednoho metru a má modré nebo fialové květy. Přirozeně roste v Jižní Americe. Její skvělé vlastnosti byly na dlouhou dobu zapomenuty, teď ale chia semínka zažívají renesanci.

Vlastní semínka mají velikost máku, jsou černé nebo bílé barvy semínka a jsou dnes dokonce uznávaná jako superpotravina. Obsahují totiž živiny, které mají významný přínos pro naše tělo a mozek. Tajemství chia semínek už znali Aztékové a Mayové, zkuste je zakomponovat do své kuchyně.

RECEPT NA PUDINK Z CHIA SEMÍNEK

Ingredience:2 lžíce chia semínek1 šálek mandlového mléka/ medu/ datlí či jiného sladidlašpetka vanilky, skořiceLze přidat i sušené ovoce nebo ořechy

Postup přípravy:

Večer před spaním smíchejte dvě polévkové lžíce chia semínek s přibližně jedním šálkem mandlového mléka, datlí nebo jiného svého oblíbeného sladidla, trochou vanilky, skořice a můžete přidat nějaké sušené ovoce nebo ořechy. Vše smíchejte a vložte do lednice. Když se vzbudíte, bude na vás čekat velká mísa lahodného pudinku. Pudink můžete sníst tak, jak je, nebo ho kvůli zvýšení energie posypat čerstvým ovocem. Chia pudink je také skvělým dezertem pro dopolední či odpolední svačinu. Chia semínka s jakoukoli tekutinou jsou lepší až po nějaké době, když se jim podaří zvětšit svůj objem a změknout.

RECEPT NA SMOOTHIE

V tomto receptu můžete vyzkoušet oba postupy přípravy chia semínek. Buď je můžete předem namočit a použít je v receptu již nabobtnalé, nebo je přidat nenamočené, recept rychle připravit a vypít. Borůvky i chia semínka v tomto smoothie obsahují antioxidanty, které bojují proti produkci volných radikálů. Ty mohou poškodit molekuly v buňkách a přispívat tak ke stárnutí a nemocem jako rakovina. Připravte se na to, že po tomto smoothie se budete cítit dlouhou dobu sytí.

Počet porcí: 2

Ingredience:350 ml kokosového mléka125 g měkkého tvarohu1 polévková lžíce medu2 polévkové lžíce chia semínek2 polévkové lžíce sušené syrovátky1 g vanilky250 g borůvek (i mražených)

Postup přípravy:

Smíchejte všechny přísady v mixéru a směs mixujte, až je našlehaná. Podávejte okamžitě.

Proč jsou chia semínka tak zdravá?

Semínka obsahují téměř dokonalý poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin a jsou skvělým zdrojem vlákniny a bílkovin. Pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi tím, že zajistí pomalé uvolňování sacharidů a jejich postupnou přeměnu na glukózu. Tím zajistí, že hladina energie nebude kolísat, jsou tedy skvělé pro sportovce i pro hubnutí. Semínka dále obsahují vápník, mangan, hořčík, fosfor. Ve stopovém množství obsahují také zinek, vitamin B3 (niacin), draslík, vitamin B1 (thiamin) a vitamin B2 (riboflavin). Zajímavostí je, že chia semínka mají vysoký obsah vápníku. Dokonce předčí i většinu mléčných produktů.

Vzhledem k tomu, že semínka obsahují velké množství vlákniny, až 40 % ze své hmotnosti, mohou ve vodě zvětšit svou hmotnost až 10-12krát. Stávají se gelovitá a rozšiřují se v žaludku. Díky tomu jsou jedním z nejlepších zdrojů vlákniny na světě. „Teoreticky by tento fakt měl zvýšit pocit plnosti, zpomalit vstřebávání jídla a pomoci vám automaticky jíst méně kalorií, avšak zvyk, který někteří lidé mají, může převážit nad pocitem sytosti,“ říká výživová poradkyně Veronika Novotná z VyvazeneZdravi.cz.

Chia semena jsou obvykle pěstována organicky, nejsou geneticky modifikovaná a jsou přirozeně bezlepková. Mnoho zdravotnických expertů věří, že chia semínka mohou pomoci při hubnutí. Vyskytuje se v nich rozpustná a nerozpustná vláknina. Převažuje rozpustná, která přispívá k pocitu nasycení. Menší část nerozpustné vlákniny je určena pro výživu přátelských bakterií v tenkém střevě. Poměrně výjimečný je i fakt, že vlákninu v chia semínkách tvoří téměř všechny uhlohydráty, což řadí chia semínka mezi potraviny s nízkým obsahem uhlohydrátů. To je žádoucí v případě, že si chceme hlídat váhu. V kombinaci se stravou založenou na opravdovém jídle a na zdravém životním stylu můžeme sledovat pomoc chia semínek při hubnutí.

Kolik chia semínek denně?

Samotná semínka chutnají nevýrazně, a proto při přidání do jídla jeho výslednou chuť nezmění. Není nutné, aby byla pomletá jako lněná semínka, jejich příprava je mnohem snadnější. Mohou se jíst syrová, ale je žádoucí, aby nezůstala v suchém stavu. Ideální jsou namočená ve šťávě, přidaná do kaše či pudinků, nebo je lze přidat do pekárenských produktů. Dají se také využít na posypání ranní misky s cereáliemi, přidat do jogurtu, zeleniny nebo rýžových pokrmů. Vzhledem k jejich schopnosti absorbovat vodu a tuk mohou být použity k zahuštění omáček a dokonce jako náhražka vajec v receptech. Při smíchání s vodou se mění do gelu. „Přidáním chia semínek do receptů se výrazně zvýší nutriční hodnota jídla. Obecně doporučuji dávkování minimálně kolem 20 g chia semínek dvakrát denně. Toto množství odpovídá asi jedné a půl polévkové lžíci. Chia semínka však můžete konzumovat bez obav i ve větším množství,“ prozrazuje výživová poradkyně Veronika Novotná z VyvazeneZdravi.cz.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také