Jak na to

29. června 2019 14:00

Simona Sedláčková

Malovaný porcelán: Ozdobte si porcelánovou soupravu vlastním květinovým motivem

Přestalo vás bavit obyčejné bílé nádobí? Nemusíte ho hned vyhazovat a kupovat nové! Ve výtvarných potřebách si pořiďte barvy na porcelán a dejte se do zdobení. Každý v rodině tak může mít hrnek s vlastním obrázkem nebo můžete vytvořit hrnky jako dárečky pro své kamarády. Dáte se s námi do díla?

Barvy vhodné na porcelán zakoupíte ve výtvarných potřebách nebo na internetu. Prodávají se různé značky, pro menší děti jsou skvělé barvy vpodobě fixu. Některé se pro větší trvanlivost kresby vypalují vobyčejné kuchyňské troubě, jiné stačí nechat 24 hodin zaschnout, a přesto je můžete mýt dokonce i vmyčce.

Co budete potřebovat na malovaný porcelán

  1. bílý porcelánový hrnek a talířek
  2. saponát na nádobí
  3. vodu
  4. utěrku
  5. barvy nebo fixy na porcelán

Jak budete postupovat při malbě na porcelán

1. Připravte nádobí

Připravte si několik kousků jednobarevného porcelánu. Volte raději světlejší barvy, nejlépe však kresba vynikne na bílém nádobí. Povrch nesmí být ani trochu mastný, proto hrnky před prací dokonale omyjte vteplé vodě se saponátem a poté dobře osušte.

2. Začněte malovat kontury

Fixem na porcelán začněte na hrnek malovat veselé obrázky podle fantazie, mohou to být například květinové motivy. Rukou se raději nedotýkejte hrnku vmístech, na která budete kreslit. Nejprve tmavší barvou namalujte na hrnek kontury.

3. Motiv vybarvěte

Vezměte světlejší barvu a vybarvěte obrázek, vnašem případě kytičku.

4. Doplňte detaily

Domalujte květ a barvu nechte raději chvilku zaschnout, aby nedošlo krozmazání motivu. Po chvíli domalujte další detaily, jako jsou lístky a stonky.

5. Ozdobte i talíř

Stejným postupem pomalujte i talířek, předem samozřejmě umytý ve vodě se saponátem. Nakonec porcelán nechte důkladně, nejméně 24 hodin zaschnout nebo vypalte vtroubě. Záleží na tom, jaký jste použili fix.


Přečtěte si také