Malované putovní kamínky dělají radost dětem i dospělým. Už vás tahle mánie také postihla?

Původní myšlenka zabavit děti malováním kamínků a udělat radost dalším dětem, když kamínek naleznou, přerostla i v zábavu mnoha dospělých. Malované putovní kamínky můžete najít při cestě na nákup nebo do práce, stejně jako na výletě, a dokonce i na dovolené u moře. Do malování kamínků už se zapojili lidé napříč Evropou. Už jste nějaký kamínek sami namalovali? Nebo jste nějaký našli? Poradíme vám, jak s ním naložit i jak namalovat vlastní první kamínek.

Chystáte se namalovat svůj první putovní kamínek? Není to nic složitého, ale jestli nevíte, jak začít, máme pro vás pár rad.

Čím malovat a lakovat?

Určitě raději zapomeňte na vodové nebo temperové barvy i obyčejné fixy nebo pastelky. Doporučují se akrylové barvy nebo akrylové fixy, které jsou trvanlivé už samy o sobě, ale pro ještě větší odolnost je přelakujte bezbarvým lakem. Nezapomeňte, že malované kamínky budou vystavené vlivům počasí, slunci i dešti a ne vždy je někdo okamžitě najde.

Na kamínky také nepoužívejte zdobení v podobě různých třpytek či nalepovacích očí. Stejně podobné dekorace brzy odpadnou a zbytečně zaneřádí přírodu nebo místo, na které jste kamínek položili.

Jak vybrat správný kamínek

Nejlépe se maluje na hladké oblázky, které najdete v řece, u moře, ale můžete je koupit za pár korun i ve stavebninách nebo hobbymarketech. Kameny různě tvarované si zase lépe samy řeknou, co by na nich mělo být ztvárněno. Některé kamínky jednoduše svým tvarem k namalování přesného motivu přímo vybízejí. Důležité je, aby měl kámen alespoň trochu hladké stěny a nebyl příliš porézní.

Jak namalovat kamenný domeček

  • Našli jste mezi kameny nějaký podobně tvarovaný, který už sám o sobě domek připomíná? Tak ho jednoduše dotvořte.
  • Nejprve namalujte bílé stěny domku a červenou střechu a po důkladném zaschnutí doplňte detaily, jako jsou okna, dveře či rostliny okolo domu.

  • Opět nechte vše důkladně zaschnout a tenkým fixem doplňte další drobné detaily.
  • Kresbu černým fixem orámujte a zdůrazněte.

  • Nakonec své dílo přestříkejte dvěma vrstvami bezbarvého laku. Lesklý lak je více odolný, matný zase lépe vypadá.

Malování kamínků je zábava přímo návyková, jak jsme se sami přesvědčili:

Jak vytvořit kamennou mandalu?

Mandaly jsou hodně oblíbené, proč je tedy nenamalovat i na kamínky? Vyberte si k tomu nějaký trochu větší, nejlépe placatý a hladký. Ve výtvarných potřebách nebo v lepších papírnictvích koupíte nástroje na vytváření teček různých velikostí, ale pomoct si můžete i s domácími zásobami. Stačí vám několik tužek s gumou na konci a ořezávátko. Gumy ořezávátkem ořízněte tak, aby vám vznikla gumová razítka různých velikostí. Pak můžete začít vesele tečkovat.

Jak nálezce pozná, kdo namaloval kamínek?

Je to jednoduché. Na zadní stranu kamínku vždy napište znak Facebooku a heslo „kamínky“. To je název facebookové skupiny, kam můžete vkládat fotografie kamínků, které jste nalezli, doplněné o PSČ, které také musí být uvedeno na zadní straně kamínku. Podle PSČ už každý tvůrce svůj kamínek ve skupině snadno vyhledá. A věřte, že nalezený kamínek tak udělá radost hned dvakrát. Nejprve nálezci a pak i samotnému tvůrci, když ve skupině najde fotografii svého výtvoru.

Možná se vám to zdá zatím dětinské, ale uvidíte, že jakmile najdete svůj první malovaný kamínek, neodoláte, a dáte se sami do tvoření!

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek


Přečtěte si také