Vyrobte si voskovaný ubrousek a plastové sáčky už nebudete potřebovat

Rádi byste udělali další krok ke snížení odpadů, které vaše domácnost vyprodukuje, a k ochraně přírody, ale plastových sáčků se stále nedokážete zbavit? Svačina zabalená do papírového pytlíku rychle osychá, housky tvrdnou a sáček se také jednoduše promastí… Prostě to není ono. Vyrobte si během pár minut vlastní voskovaný ubrousek, do kterého si jídlo jednoduše zabalíte. Je to úplně snadné!

Vytvořte si krásný obal na svačinu s dekorem, který se vám bude líbit.Voskovaný ubrousek se jednoduše omývá vlažnou vodou. Na horkou vodu dávejte pozor, vosk by se mohl rozpustit. Voskovaný ubrousek se netrhá, je ekologický a nepohlcuje pachy. Potraviny v něm neosychají.

Co budete potřebovat na voskovaný ubrousek

  1. tenké bavlněné plátno
  2. včelí vosk
  3. struhadlo
  4. pečicí papír
  5. nůžky
  6. zubaté nůžky
  7. pravítko
  8. tužku, fix nebo křídu
  9. žehličku

Jak budete postupovat při výrobě ubrousku

Bavlněné plátno důkladně vyžehlete, aby na něm nebyly sklady, a ustřihněte kus o velikosti asi 30 x 30 cm. Čtverec si odměřte podle pravítka a nakreslete na látku tužkou nebo fixem.

Zubatými nůžkami čtverec nebo jiný zvolený tvar ustřihněte. Nanesením vosku se plátno sice třepit nebude, ale zubatý okraj je hezčí. Nutný ale není.

Včelí vosk na hrubém struhadle nastrouhejte. Pokud nemáte k dispozici surový včelí vosk, bude stačit i svíčka z včelího vosku.

Na žehlicí prkno položte ustřižený čtverec z pečicího papíru, který musí být o několik centimetrů větší než bavlněný ubrousek, který na papír položíte. Ubrousek posypte nastrouhaným včelím voskem a překryjte další vrstvou pečicího papíru.

Žehličkou, rozpálenou na nejvyšší stupeň, ubrousek důkladně přežehlete. Vosk se rozpustí a vsákne do plátna. Dejte pozor, aby vám vosk nevytekl mimo pečicí papír.

Nakonec pečicí papír odstraňte, ubrousek uchopte za růžky a několikrát s ním mávněte. Ubrousek se zchladí a už ho můžete používat.

Prima tipy

Z plátna si vystřihněte i kruhové pokličky na sklenice s potravinami. Nejenže sklenicím sluší mnohem více než obyčejné víčko, ale obyčejná omniová víčka se často při otvírání zničí a pak špatně na sklenici sedí.

Pokud se častým používáním vosk na ubrousku rozláme a nevypadá pěkně, opět ho vložte mezi dva pečicí papíry a přežehlete. Můžete i přidat trochu vosku.

Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek

Sdílejte článek

Přečtěte si také