Bydlení

4. března 2022 11:30

redakce Prima Zoom

Jak prodloužit životnost pračky? Takhle má vypadat správná péče o váš spotřebič

Spousta lidí si stěžuje na to, že spotřebiče, které se prodávají v posledních letech, nevydrží zdaleka tolik jako ty, které jsme pořizovali před desetiletími. Něco na tom bude, zvláště u levnějších modelových řad se s celoživotní zárukou počítat nedá. Na druhou stranu, mnozí se o naše domácí spotřebiče nestaráme tak, aby jim to prodloužilo život.

Pračky nejsou levné. Bohužel levné nejsou ani jejich opravy a poměrně často se setkáváme s doporučením, že oprava nemá smysl, zvláště pokud se k ní připočte ještě cena cesty řemeslníka, a že bude výhodnější koupit nový spotřebič.

Existují přitom lidé, kteří měli nebo dokonce mají jednu pračku dvacet více let – dílem proto, že natrefili na spolehlivý kus, ale nejspíš i proto, že se o ni dobře starají. Obecně se udává, že životnost pračky činí dvanáct až čtrnáct let za předpokladu, že pračku pustíte sedmkrát týdně. Tuto dobu může zkrátit například to, že perete častěji nebo že velmi často perete velké dávky prádla či hodně špinavé oblečení nebo když je u vás například tvrdá voda.

Je také pravda, že levné pračky s cenou kolem pěti tisíc nevydrží tak dlouho, ale ani vyšší cena nemusí být zárukou toho, že máte spotřebič na dlouhá desetiletí. Je nicméně mýlkou myslet si, že stačí pračku koupit, zapojit a nechat ji, ať pere, pak se totiž její životnost zkracuje.

Stačí tu a tam pár minut péče a můžete ušetřit tisíce korun za předčasný nákup nové pračky. Tady máte devět tipů, které vám pomohou k tomu, aby vám tenhle domácí spotřebič sloužil ještě dlouho po záruční době.

1. Zkontrolujte hadice

Každých několik měsíců je zkontrolujte, zda nejsou prasklé a vyboulené, a ujistěte se, že kování pevně drží. Dbejte také na to, aby bylo pro hadice dostatek místa, aby se předčasně nevyboulily a nepraskaly.

2. Nepřetěžujte pračku

Každá pračka má limit maximální náplně a většinou to skutečně není tolik, kolik do ní dokážete nacpat prádla. Nezáleží navíc jen na objemu, šaty váží méně než džíny a podobně. Když pračku bude přeplňovat, nejenže nevypere prádlo tak dobře, ale navíc riskujete poškození motoru. Raději rozdělte prádlo do více dávek.

3. Nepoužívejte příliš mnoho pracího prostředku

Nadměrné množství pracího prostředku nevypere vaše oblečení o nic lépe, než je doporučené množství. Dokonce, pokud nemáte tvrdou vodu, může stačit menší než doporučené množství. Příliš mnoho pracího prášku způsobí, že se prádlo zjednodušeně řečeno pořádně nevypere vzájemným třením kousků v pračce. Přitom je to právě tento pohyb, který dostává z prádla nečistoty.

4. Čistěte pračku

Je skvělé, že spousta prášků funguje při teplotě 30 nebo 40 °C, ale i když to není úplně ekologické, občas nastavte vyšší teplotu. Stačí jednou měsíčně spustit na pračce cyklus na 60 °C, nebo dokonce na 90 °C bez oblečení, ale třeba s pár kousky hadrů na úklid, použijte například kyselinu citronovou nebo ocet.

5. Vyčistěte vnitřek

Vnitřek vaší pračky může vypadat čistě, ale může se v něm skrývat spousta nečistot, zvláště kolem gumového těsnění, kde se s oblibou hromadí nečistoty a drobné předměty. Vyndejte je dřív, než těsnění poškodí. Čistěte také filtr, i když můžete mít model, u něhož se to nutně neodporučuje, vždycky v něm něco uvízne, a má smysl to dělat preventivně třeba alespoň jednou za čtvrt roku.

Podobné články

6. Nechávejte dvířka otevřená

Možná se vám to nelíbí, ale otevřená dvířka napomohou tomu, aby pračka nepáchla kvůli tomu, že nevyschne. Dvířka občas otřete, hlavně se stran na místech, kde po zavření přiléhají k pračce.

7. Pověste prádlo co nejdříve

Když zůstane prádlo v pračce, začne poměrně brzy zapáchat a zároveň stoupá riziko, že se někde za bubnem začne šířit plíseň, které se budete jen obtížně zbavovat.

8. Ať spotřebič stojí rovně

Pokud pračka není ve vodorovné poloze, stoupá riziko, že se bude hýbat během praní, ačkoli jinak už se to u nových modelů neděje. Jde o důsledek kombinace nevyváženého spotřebiče, otáčejícího se bubnu a vibrací způsobených pracím cyklem a je nabíledni, že něco takového pračku poškozuje. Nastavte pračku pomocí výšky nožiček.

9. Řešte problémy hned

Jakmile máte s pračkou nějaký drobný problém, neodkládejte řešení, mírně uvolněná gumová manžeta bubnu může vést k jeho poškození, uvolněná ložiska v motoru sama neztichnou a tak dále.

Zdroj: https://durabilitymatters.com/how-long-should-a-washing-machine-last/

https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-clean-washing-machine-with-vinegar


Přečtěte si také