Jak se staví sen

13. června 2015 18:15

Markéta Zídková

Jak vidí proměnu bytu ve Velvarech designéři Martina a Lukáš

Martina s Lukášem dostali za úkol předělat koupelnu pro rodinu Michaličkových ve Velvarech.

Manželé Michaličkovi jsou spolu už roky a přestáli velkou ránu osudu, kdy pan Michaliček dostal mrtvici a zůstal na levou polovinu těla ochrnutý. Proto potřeboval koupelnu uzpůsobenou svým potřebám, aby si mohl při mytí sednout a sám se pak i zvednout. V původní koupelně byla vana a ta byla pro pana Michalička naprosto nepoužitelná. Designéři Martina s Lukášem proto koupelnu předělali, rozšířili o kus předsíně a hlavně vanu nahradili sprchovým koutem. Jak vidí tuto proměnu?

Martina:

Proměna u Michaličků byla velmi nároční časově, technicky vcelku dost času jsme strávili nad dispozicí, protože původní koupelna byla velmi malá a těžko se s takovým prostorem pracovalo. Věděli jsme, že nás čeká náročný úkol. Už z fotek a videa bylo jasně, že se dotkneme chodby a pomůžeme tak trošku koupelně. Hodně jsem se bála času, který na proměny máme a tady jsem skoro nevěřila, že je to možné stihnout.

Velký problém původního stavu byla karma, vedení plynu a vytápění celého bytu starým kotlem, staré elektro rozvody. Měli jsme tím užší pole na zásahy a vedení všech takových trubek mělo vliv na dispozice, vrtání, nábytek…

Naproti tomu všemu zápornému byla pro mě rozhodně výzva pomoct Michaličkům, protože mi bylo a je z čistého srdce opravdu líto, že Josefa potkalo to co potkalo a jeho používání koupelny v původním stavu muselo být hodně nepříjemné a šlo o opravdový denní problém. Původní výška vany byla i pro mě osobně hodně vysoko a to nemám žádné postižení naštěstí, nechápu, jak to vlastně zvládali.

Určitě Michaličkům tato přestavba musela pomoct i kdyby se jim náhodou nelíbil styl koupelny, ale už změna sprchového koutu z vany, úložné prostory, nová sušička a pračka – to všechno jim určitě dělá radost. Jsem ráda, že jsme tuto proměnu stihli! Že jsme ji dotáhli, že jsme se popasovali s prostorem a všemi kritérii, které tady byly.

Baví vás bydlení? Podívejte se web Prima living.

Co se týče stylu, nechtěli jsme dělat nějakou úžasnou koupelnu, designovou, stylovou, hodně moderní…bylo jasné, vzhledem k Michaličkům a jejich zbytku bytu a stylu celého domu, že vlastně největší parádu uděláme klasickou, ale však příjemnou koupelnou. Zařizovali jsme ji v teplých a příjemných tónech, které jsou natolik univerzální, že se snad líbí i jim. Krásné na nové koupelně je okno – to tam přináší denní světlo.

Michaličkovi a hlavně Josef určitě ocení změnu sprchového koutu a Zdeňka to, že už mu nebude muset pomáhat. Prostor nové koupelny jsme se snažili co nejvíce otevřít a zvětšit, tak to si myslím, že by měli mít určitě lepší pocit, než předtím. Řekla bych, že Zdeňka si koupelnu zabydlí po svém, najde si tam určitě prostor na případné dekorace a na další věcí. Nové koupelna určitě ožije jejich věcmi a tím ji přijmou také za víc svojí.

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen.

V případě Michaličků by bylo ideální řešit koupelnu i s kuchyní a celou levou část bytu přestavět jinak, ale to by nám těch 5 dní už na tento rozsah bohužel nestačilo. Další krok by jim tedy prospěla rekonstrukce kuchyně, ale není to až tak nutné, koupelna byla jasná a správná pomoct těmto lidem.

Lukáš:

Nebyla to proměna, to byla pomoc. Byli jsme s Martinou hrozně rádi, že jsem změnou koupelny nevylepšili jen estetiku místnosti, ale že jsme hlavně Josefovi snad vrátili trochu důstojnosti při osobní hygieně. Původní koupelna byla opravdu stísněná a nešikovně dispozičně řešená, záchod který na koupelnu navazoval byl, kdysi oddělen dveřmi, které tam už asi léta nebyly a tak příčka s prázdnými zárubněmi jen zbytečně zabírala místo. Umyvadlo u kterého bylo asi 45cm místa také nevypadalo moc přívětivě. Nejhorší problém byla vana, která byla docela vysoká a pro ochrnutého Josefa doslova nedobytná. Nad vanou visela velká karma, která v koupelně dělala skoro dojem kotelny, zejména svými přívody plynu, které vedly po zdi.

Koupelna vůbec nepůsobila dojmem příjemného místa pro osobní hygienu, růžové kachličky spolehlivě navodili atmosféru osmdesátých let. Koupelna byla opravdu malá a to jsme zde byli v době, kdy se Michaličkům rozbila pračka, která stála před vanou – i tak jsme měli problém se do vany dostat, když jsme zkoušeli nepoužívat levou polovinu těla jako Josef. V koupelně byla také dost zima.

Výzvou při proměně byl čas, koupelna je vždy náročná, protože na malém prostoru může pracovat jen pár osob a na některé mokré procesy je třeba čekat než vyschnou, aby práce mohly pokračovat.

Koupelně nejvíce prospělo smysluplné umístění zařizovacích předmětů na stěnu naproti jádru, takže i malá koupelna působí uklizeně. Velkým zlepšením je nové velké zrcadlo, které stísněnou koupelnu opticky rozšířilo a prosvětlilo. To, že jsme koupelnu rozšířili i o část chodby, nám umožnilo uklidit novou pračku a sušičku mimo vlastní mokrou část koupelny a tak dopřát místu na koupání lepší pocit „lázně“. Ale Josefovi – pro kterého jsem celou proměnu vlastně dělali – nejvíce prospěl sprchový kout, který je dostatečně velký a je vybaven madly a sedátkem.

Nejvíce mne potěšilo, že měli Josef a Zdeňka opravdu radost z nového sprchového koutu, jsem rád že se nám podařilo v koupelně realizovat nové podlahvé topení, zrušit karmu a nahradit ji novým bojlerem, jsem rád, že celé řešení je velkou pomoí Michaličkům, bez ohledu na to, zda jsme použili výrobek „x“ nebo „y“.

Barevné tóny jsme ponechali ve světlých odstínech s kontrastním řešením podlahy nových dveří do koupelny, interier je pro starší pár, záměrem bylo navrhnout moderní prostor, který je decentní a nesklouzne do laciné zdobnosti líbivých motivů např. obkladů v koupelně. Chtěli jsme vytvořit pozadí pro vlastní dokončení uživateli – dekoracemi květinami atd.

Co na to majitelé?

Majitelé rozhodně ocení odpovídající řešení koupelny pro hendikepového člena rodiny. Byt Michaličků byl a je v režii Zdenky, to je patrné ve všech místnostech. Hodně bytem prostupuje dekorace s květinovými motivy a pestré (až moc) barvy na zdech a stropě. Byt po naší proměně takto rozhodně zůstane. V bytě, ve kterém odrostly už děti, které nyní už bydlí sami, je nyní jedna místnost za kuchyní, která nemá smysluplné využití, myslím, že by kuchyni prospělo propojení s tímto pokojem, zvětšením by v bytě mohla vzniknout slušná jídelna.

Inspirovali jsme vás? Spočítejte si, kolik by vás stála rekonstrukce?

Vše o pořadu najdete na stránce Jak se staví sen.

Všechny díly pořadu Jak se staví sen najdete na Prima Play.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také