Koupelny

10. července 2017 16:18

Tereza Javorová

Jak správně pečovat o koupelnový nábytek? Na tohle si dejte pozor

Pravidelný úklid koupelny ve smyslu umývání vany, umyvadla a vyčištění kohoutků nebo pákových baterií je samozřejmostí. Co ale koupelnový nábytek? Správnou péčí můžete znatelně prodloužit jeho životnost. Na co si dát pozor?

Vkoupelně je často vysoká vlhkost, která může koupelnovému nábytku škodit. Zvláště pak po koupeli, kdy se vkoupelně sráží voda a nábytek kvůli tomu rychle navlhá. „Může se samozřejmě stát, že nábytek nedopatřením postříkáte. Na to pozor, koupelnový nábytek nesmí být vystaven dlouhodobému působení stojící vody,“ upozorňujePetr Čech, produktový manažer pro koupelnový nábytek JIKA. Právě permamentní vlhkost v koupelně nábytku škodí nejvíce.

Stejně tak byste jej měli chránit od extrémně vysoké vzdušné vlhkosti. Pokud v koupelně dojde k velkému nárůstu vlhkosti, např. během koupání, pak co nejdříve dobře vyvětrejte.

Pozor na špatné čistící prostředky

Nikdy nepoužívejte čisticí prostředky, které by nábytek mohly poškodit nebo poškrábat. Vhodné jsou neabrazivní prostředky, např. jemná tkanina a mýdlová voda. Nepoužívejte žádné chemikálie a vždy si pečlivě prostudujte, čím výrobce doporučuje nábytek ošetřovat. Nejčastější chybou bývá, že při čištění keramických ploch, kohoutků a baterií otřeme chemickým prostředkem rovnou i nábytek. Pokud chcete prodloužit jeho životnost, této chybě se vyvarujte.

Nábytek vyrobený z přírodních materiálů (dřevo, dýha) při dlouhodobém kontaktu se slunečním zářením mění odstín - oxiduje. Proto jej nevystavujte dlouhodobě tomuto záření, případně dbejte na to, aby na takto exponovaných plochách neležely předměty stále na stejném místě. K čištění zrcadel použijte pouze jemnou tkaninu namočenou v mýdlové vodě, dobře vyždímanou. Dejte pozor také na těsnost namontovaného sifonu- voda tekoucí z netěsného sifonu může zničit vnitřek zásuvky nebo skříňky.

Co se zaschlým mýdlem

Někdy se stane, že na koupelnovém nábytku ulpí zaschlé mýdlo nebo zubní pasta. „Určitě nikdy nepoužívejte agresivní přípravky, kterými byste povrch nábytku poničili. Ať už se jedná o sklo, plast nebo dřevo, vždy je třeba dodržovat doporučení výrobce o péči. Nábytek stačí lehce otřít hadrem a následně důsledně vysušit,“ dodává Petr Čech.

Inspirujte se ve fotogalerii, jak v koupelně vyřešit úložný prostor:

(as)

Další články:


Přečtěte si také