Koupelny

26. března 2023 15:00

redakce Prima Living

Koupelna pro seniora: Nezapomeňte na bezpečnost a snadné čištění!

Zařídit koupelnu, aby byla účelná, moderní, krásná a praktická, je docela věda. Ale při zařizování koupelny pro seniory se musí přemýšlet dvojnásob! Na co rozhodně nesmíte zapomenout?

Co se úrazů týká, koupelna je jednou z nejrizikovějších místností v bytě! Nejčastější příčinou úrazu v koupelně je uklouznutí nebo nepřekonání určité překážky, například okraje vany. Od určitého věku je stabilita těla a odolnost vůči pádu horší a horší, a proto by se nad novou koupelnou nemělo mávnout rukou! Plánování koupelny, aby vyhovovala i po padesátce, je přemýšlení na druhou.

Jaké jsou tedy zásady, když stavíte nebo renovujete koupelnu pro staršího člověka?

Raději sprcha

Vylézat z vany, když máte třeba endoprotézu, není žádný med!  Z bezpečnostního hlediska je lepší sprchový kout než vana. Při vstupu i výstupu ze sprchového koutu odpadá nutnost překonávat překážky, navíc je možné do sprchového koutu umístit sedátko i madla. Vaničku sprchového koutu lze osadit do jedné roviny s podlahou. Pro vyšší bezpečnost vybírejte vaničky s protiskluzovou úpravou.

Hygiena především

Udržení hygieny v koupelně může být pro seniory problém. Jde o čistotu samotnou, ale i o vůni. Přece jen je složité neustále vše umývat a zbavovat mikrobů a bakterií, které se množí ve WC míse nebo sprše. Vybírejte proto sanitu s takovým povrchem, který odpuzuje vodu a tím i zabraňuje usazování nečistot a vodního kamene. Záchod můžete umývat pomocí čisticích tablet, které se vhazují přímo do WC nádržky a záchod neustále dezinfikují.

Výška záchodu

Senioři se už špatně zvedají z nízké toalety, proto je vhodné myslet i na vhodnou výšku WC, která by měla být minimálně 46 cm! Pro stabilnější sezení na záchodě jsou vhodné ocelové klouby WC sedátka a délka klozetu od stěny 70 cm. Záchodové prkénko při neopatrném manipulování může ohrozit prudkým pádem z výšky prsty, proto je dobré vybrat to s automatickým pozvolným sklápěním.

Bezpečnostní prvky

Ty jsou nezbytnými pomocníky a mohou starým lidem opravdu hodně pomoci při užívání koupelny. Například všudypřítomná madla jsou v koupelně zásadní i pro mladší ročníky, sklouznout může po padesátce snadno kdokoli. Je důležité mít možnost se v koupelně přidržet stabilní, ergonomické a dobře uchycené opěry například při překonávání okraje vany. Nezapomeňte na protiskluzové podložky, a to nejen před vanou nebo sprchou, ale i přímo v ní. Polička nebo košíček na kosmetiku ať je v komfortním dosahu a to samé platí o držáku na osušku. Pokud se o svého seniora bojíte, investujte i do zařízení, kterým by eventuálně mohl přivolat pomoc!

Zdroj: https://www.sanswiss.cz/cz/blog/koupelna-pro-seniory; https://www.svet-koupelny.cz/koupelnove-novinky/jak-vypada-vhodna-koupelna-pro-seniory/


Přečtěte si také