Koupelny

20. října 2016 16:31

Markéta Zídková

Nanotechnologie vám pomohou s úklidem

Nevíte, co jsou to nanotechnologie, ale pomocník s úklidem by se vám hodil?

Slovo nanotechnologie je v posledních letech skloňované ve všech pádech. Jedná se o označení pro oblast vědy a průmyslu, která pracuje s atomy a pohybuje se v měřítku nanometrů (10-9 metru), což je pro srovnání asi tisícina tloušťky lidského vlasu.

Tím, že se pracuje s takhle malými částečkami, je možné dosáhnout speciálních vlastností povrchu, jež dříve nebyly známé. A jednou z novinek, které nám nanotechnologie umožňují, je vytvoření povrchu odpuzujícího nečistoty.

Inspirace přírodou

Vědci na takový povrch nepřišli zcela náhodou. Inspirovali se procesem fungujícím v přírodě, který bývá nazýván efektem lotosového květu.

Lotosový květ nejspíš znáte. Tahle vodní rostlina často plove na hladině nebo v blátě, avšak nějakou záhadou je stále čistá. Dnes už to pro nás díky laboratornímu výzkumu taková záhada není.

Listy lotosového květu mají totiž velmi zvláštní povrch. Jsou pokryté spoustou tenkých hrbolků vysokých asi miliardtinu metru (což je nanometr) a mezi ně se nemá šanci dostat špína ani voda. Veškeré nečistoty proto zůstávají na těchto hrbolcích a voda je pak samovolně smývá.

Nanotechnologie chrání povrch stejně jako se v přírodě chrání lotosový květ, Foto: NanoConcept

Efekt lotosového květu u vás doma

Vědci využili výše popsaného principu a naučili samočisticí efekt také nábytek, sklo u auta, markýzy a slunečníky, oblečení, obuv, stany a prakticky cokoliv dalšího, na co aplikujete ochrannou nanovrstvu. Například sklo a keramiku v koupelně tím zbavíte vodního kamene a usazování špíny. Oblečení se po nanoimpregnaci stane nepromokavým. Tekuté nanostěrače odpuzují vodu i v tom největším slejváku.

Po aplikaci nanovrstvy se na povrchu jednoduše nebude držet žádná špína. Jednou za čas postačí otřít nábytek či umyvadlo vodou, abyste dosáhli efektu lotosového květu. A to je celé!

Nanoochranu prodává na českém trhu původem německá firma NanoConcept. Ceny přípravků se pohybují ve stovkách korun, takže jsou dostupné každé domácnosti.

Komerční sdělení


Přečtěte si také