Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Sprcha ráno, nebo večer? Obojí má svá pro a  proti

Kdy je lepší se sprchovat… Večer? Ráno? Nebo rovnou dvakrát denně? Odpověď mohou dát dermatologové i psychologové. Podívejte se na pro a proti sprchování ráno či večer.
Vydáno: 10.10.2018
Sprcha ráno, nebo večer?
Autor: istock.com Sprcha ráno, nebo večer?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zatímco Čechům stačí jedna koupel denně, v teplejších oblastech skočí pod sprchu ráno, večer i v poledne. Důležitou roli hraje zvyk. V dětství nás maminky hnaly do koupelny před spaním, ale když jsme dospěli, často jsme večerní hygienu vyměnili za ranní.

Takže vyvstává otázka, zda je lepší se sprchovat večer, nebo ráno. Oba tábory mají sveřepé zastánce. Někomu přijde nehygienické nebo rovnou nechutné hupsnout do peřin po dni plném práce. U jiných lidí tahle situace úzkosti nevyvolává.

Jak často je zdravé se sprchovat?
Autor: istock.com Jak často je zdravé se sprchovat?

Večerní sprcha pro snazší usínání

Nezní to přesvědčivě, sprcha člověka často probudí (zvlášť když místo teplé začne téct studená), ale ukazuje se, že hodinu a půl před usnutím koupel s usínáním pomůže. Zahřeje totiž naše tělo, které se následně bude rychleji ochlazovat a my tak budeme hezky ospalí a zralí na to jít si lehnout.

Pokud tedy bojujete s nespavostí, vyzkoušejte večerní sprchy, ale ne těsně před usnutím. Dejte si sprchu a potom si čtěte. Televizi doporučit nelze, protože světlo, které vyzařuje, nás naopak probouzí (z toho důvodu byste neměli před spaním koukat do mobilů).

Ranní sprcha pro lepší vstávání

Protiřečíme si? Ne tak docela. Sprcha nás totiž může báječně probudit. Pokud si ji dáte ihned po probuzení, nastartujete svoje tělo snáze. Platí, že lepší bude chladnější sprcha než ta horká. Tu si dávejte, když chcete relaxovat, ale nepřehánějte to, protože horká voda vysušuje kůži mnohem více než teplá či vlažná.

Sprcha pomáhá s usínáním i probouzením
Autor: istock.com Sprcha pomáhá s usínáním i probouzením

Večerní hygiena čistotu nezajistí

Musíme zklamat ty, kteří doufají, že si díky večerní hygieně udrží postel čistou. Úspěch bude jen částečný. Během noci se totiž potíme a ráno jsme tak zralí na novou sprchu. Z toho důvodu bychom měli měnit povlečení alespoň jednou týdně. Večerní sprchování omezí manévrovací prostor bakterií, ale nezajistí nám, že postel vydrží čistá delší dobu. Proto nepovažujme ty, kteří se sprchují až ráno, za špindíry!

Večerní sprchování nicméně může pomoci s bojem proti alergiím. Zejména pokud používáte krémy, měli byste se před spaním pořádně umýt. Namazat si nohy indulonou a pak skočit do peřin se doporučit rozhodně nedá. Po použití krémů během dne byste se měli umýt a omezit tak množství chemikálií, které mohou vyvolávat alergické reakce, zvlášť pokud se z naší kůže dostávají do povlečení.

Večerní sprcha čisté povlečení nezajistí
Autor: istock.com Večerní sprcha čisté povlečení nezajistí

Nepřehánět to

Situace tak vypadá nerozhodně. Řešením se zdá sprchování dvakrát denně, ale ani to nelze doporučit kvůli tomu, že voda i mýdla naši pokožku vysušují. Navíc bychom si neměli dopřávat dlouhé a horké sprchy, zaděláváme si tak na kožní problémy. Ideální je tedy se sprchovat jednou denně a vždy po tom, co se zpotíme a naše tělo se tak stane ideální živnou půdou pro bakterie.

Článek je zařazen v: koupel , sprcha , koupelna , hygiena
Reklama