Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Co se stane, když neperete povlečení dost často? Tyto 3 důvody vás přesvědčí, že se čistota vyplácí

Povlečení může vypadat čistě, ale vůbec tomu tak není. Trávíme v něm poměrně dost času. Při ideálních osmi hodinách spánku to dělá 56 hodin. Tričko pereme často už po jednom nošení. Jak je to s povlečením?
Vydáno: 28.02.2019
Povlečení měňte jednou za týden
Povlečení měňte jednou za týden Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To bychom měli vyměnit jednou za týden. Důvodem jsou bakterie, které v něm začínají množit. Může za to doba, kterou v povlečení strávíme. Mnozí z nás, kteří vlastní malé byty, navíc postel používají i jako pohovku, případně dovolují domácímu mazlíčkovi, aby si v posteli schrupl s námi

Podrážděná pokožka

Protože se naše kůže tře o povlečení, může dojít k podráždění kůže. Pokud je navíc povlečení špinavé, zaděláváme si na horší problémy, než je pouhé podráždění. Do oslabené kůže se snáze zanesou infekce, které způsobí ekzémy. Problém zhoršuje i použití krémů před spaním, které se dostanou do povlečení a vytvoří živnou půdu pro bakterie. 

Podráždění kůže je ještě nic proti jiným problémům, které špinavé povlečení způsobuje
Podráždění kůže je ještě nic proti jiným problémům, které špinavé povlečení způsobuje
istock.com

Infekce

Bakterie, které se usazují v povlečení, způsobují i závažnější onemocnění. Proto je potřeba měnění povlečení nezanedbávat. Určitě nechcete, aby vám povlečení způsobilo různé infekce kůže a dokonce astma nebo zápal plic.

Alergie

V nepraném povlečení se drží roztoči. Nevidíme je, ale v jedné posteli jsou jich statisíce až miliony. Kompletně se jich nezbavíme nikdy, jejich počty ale můžeme omezit. A to právě udržováním postele čisté. Nejde jen o praní povlečení, ale také čištění matrace a uklízení prachu v okolí lůžka. Roztoči a prach vyvolávají alergické reakce, které nemizí po sezóně tak jako třeba senná rýma. Trvají celoročně a často mohou být spojeny s astmatem. 

Roztoči mohou způsobovat alergie Foto: Roztoči mohou způsobovat alergie, Foto: istock.com

Co dělat?

Měňte povlečení jednou týdně, v nejhorším případě jednou za dva týdny. Perte ho vždy na vyšší teplotu než 60 stupňů, abyste bakterie a roztoče zlikvidovali. Ideálem je vlastnit bílé povlečení, které vyperte na devadesát stupňů. 

Čistota postele se ale týká i výplně polštářů nebo pyžama. Nezapomínejte tak čistit i polštáře a peřiny. Zároveň nenoste pyžamu více než pár dnů, ideální je ho měnit po třech dnech. 

Další články:

 

Co uklízíme zbytečně často?

Tyto 4 věci v domácnosti čistíme příliš často. Co můžeme nechat špinavé?

Tato uklízecí metoda vám změní život.

Konec nepořádku: Vyzkoušejte japonskou uklízecí metodu KonMari, která vám změní život

Článek je zařazen v: spánek , hygiena , postel , polštář , úklid , čistota , povlečení , roztoči
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama