Koupelny

14. srpna 2017 11:30

Iva Kropáčková

Toaletu je (někdy) lepší oddělit. Triky, jak ji schovat, když je v koupelně

Na dosah, přesto šikovně schovaný. Mít záchod v koupelně na očích se prostě někdy nehodí...

Ať už máte nebo plánujete koupelnu spojenou s toaletou schválně, protože se vám to líbí, nebo není možné řešit dispozice jinak, možná máte občas pocit, že byste si pohled na záchodovou mísu (nejen při příchodu do místnosti) rádi odpustili - i přes stále hezčí designové kousky sanitárního vybavení na trhu. Je pravda, že takové řešení má své výhody. Ve většině případů šetří místo a může být jednodušší večerní hygiena. I pokud jsou malé děti či naopak starší lidé v domácnosti, mít vše „při ruce“ na jednom místě může být efektivnější. Nicméně ne každému se líbí, když nemá potřebné intimní prostředí – ať na už toaletě nebo při sprchování. Takže ztráta soukromí je zase jedna velká nevýhoda. Ačkoliv v řadě rodin ani tohle problém být nemusí. Ale co když přijde návštěva? K negativům může patřit i větší náročnost na hygienické požadavky – kolem toalety se totiž podle odborníků nachází velké množství bakterií. Tím se relaxační zóna v koupelně může také stát o něco méně atraktivní.

Co dovoluje norma

Je také dobré vědět, že podle technické normy není koupelna s WC v jednom také řešení pro každou domácnost a nemusí ji povolit stavební úřad – třeba při rekonstrukci panelákového jádra. Respektive, je to možné (a dělá se to běžně) v malých bytech pro 1 – 2 osoby (1 – 2 obytné místnosti) nebo naopak ve větších bytech/domech, kde je ale ještě minimálně jeden záchod oddělený. Právě takové řešení je i v realizacích stavebních firem v současné době velmi časté. Je tedy jasné, že toaletu v koupelně má celá řada rodin. Pokud hledáte řešení, jak WC v takovém případě trochu schovat, existuje spousta možností, jak toho dosáhnout.

Foto: iStock

Společné fungování, přesto možnost úkrytu

Když máte možnost zasáhnout, při stavbě nového domu nebo při rekonstrukci bytového jádra, je to samozřejmě ta lepší varianta, kdy můžete počítat s konkrétním umístěním toalety, naplánovat rozvody, ale i nejrůznější zástěny, příčky a podobně, které hrají v dosažení stanoveného cíle velkou roli. Ve chvíli, kdy přestavbu neplánujete, lze sice také šikovně interiér koupelny s toaletou vyřešit, nicméně ne každé umístění toalety dovolí stoprocentní schovávací triky. Pojďme se podívat na nejrůznější možnosti, které vyžadují větší i menší investice.

Příčky, polopříčky

Lepší je, když si jejich realizaci naplánujete při rekonstrukci, příčku i polopříčku ale zvládnete udělat sami (nebo to necháte na řemeslníkovi) i z vhodného stavebního materiálu, pokud to dovolí umístění toalety. Tahle řešení jsou efektivní a šikovná a úlohu splní na jedničku. Získáte větší a vzdušnější prostor, zároveň oddělenou toaletu – alespoň částečně. Když pořídíte i zasouvací dveře nebo závěs, výsledný efekt doladíte k úplné dokonalosti.

Photo by Inter Urban Studios Ltd-Discover bathroom design ideas

Příčky i polopříčky jsou nejčastěji řešeny tak, že dělí vanu a toaletu, případně umyvadlovou skříňku a toaletu. Více inspirace v galerii níže.

Hra s nábytkem

Pokud není čas a energie na drobné stavební úpravy, vezměte si na pomoc vhodný nábytek – šikovnou polici nebo třeba celou stěnu, která ladí se zbytkem vybavení koupelny. Pro toto řešení je lepší rozměrná místnost, přesto i s úzkým a vysokým policovým dílem se vám může podařit slušný výsledek také v menší koupelně.

Photo by Enviable Designs Inc.-More bathroom ideas

Zástěna

Tohle je cenově relativně slušné řešení, které nicméně bude vyžadovat instalaci. Záchodovou mísu od zbytku místnosti můžete oddělit například průhlednou či poloprůhlednou zástěnou, která ladí se sprchovým koutem, ale také nemusí. V takovém případě je nutné si pomoci nářadím – zástěny se montují napevno.

Photo by TRG Architects-More bathroom photos

Photo by LOTOS Construction-Discover bathroom design inspiration

Paraván

Rychlým řešením může být i klasický paraván, který jen postavíte mezi toaletu a zbytek koupelny, kde se během dne ostatní pohybují. Výhodou je, že ho dle potřeby můžete i přemístit, třeba naopak zase k vaně při večerní relaxaci, abyste nebyli tolik rušeni jinými členy domácnosti, kteří si chtějí vyčistit například zuby nebo jít právě na toaletu. Tenhle multifunkční paraván je do koupelny přímo stvořený.

Foto: Pinterest.com/Archiproducts

Květiny

Úplně nejjednodušším a nejrychlejším řešením mohou být květiny. I v koupelně můžete pěstovat řadu druhů. Prostor obzvláštní a zútulní například nádherné orchideje, úžasné šáchory, zajímavé draceny či kapradinový ledviník. Postavte vyšší květinu tak, aby zakrývala pohled na toaletu, nebo spojte víc triků – pořiďte vysoký policový díl, který zaplníte menšími květináči s nejrůznějšími druhy pokojovek. Z monumentálních květin nebo originálně instalovaného bambusu může vzniknout netradiční zástěna

Foto: pinterest.com/CORT Furniture

Podívejte se na galerii dalších úžasných nápadů, které můžou vaši situaci vyřešit:

Ivana Kropáčková


Přečtěte si také