Bydlení

23. listopadu 2015 04:28

Markéta Zídková

5 pravidel, jak vybrat světlo do kuchyně

Posviťte si na přípravu jídla.

Kuchyň je jedna z nejdůležitějších místností v domácnosti. Tráví v ní hodně času celá rodina, často je součástí obývacího pokoje a celkově centrem domácího dění v případě oslav a rodinných sešlostí. Vzhledem k tomu, že je tato místnost určena jak k práci, tak často i k zasednutí k večeři, nebo relaxaci u kávy, při jejím rozložení se nesmí zapomínat ani na správně umístěná svítidel.

1. Hlavní světloJiž tradičně máme v každé místnosti hlavní bod svícení, tedy závěsné svítidlo. Pokud se jedná o klasickou závěsnou lampu, která svítí takzvaně bodově dolů, pak je velmi důležité rozmyslet si, kam ji v místnosti umístit, protože její soustředěný paprsek světla dobře neposvítí na tmavé kouty ani kuchyňskou desku. „Lampu je dobré umístit nad jídelní stůl a vůbec není od věci ji vybavit i stmívačem k regulaci intenzity světla,“ říká Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. Ten poslouží k navození příjemné atmosféry u večeře, nebo při svátečních příležitostech, kdy můžeme zhasnout všechna pracovní světla a v klidu zasednout k dobré večeři. Ideální světlený zdroj pro centrální osvětlení je teplý bílý, který působí příjemným a odpočinkovým dojmem.

2. Více ramen, více světlaPokud bychom chtěli kuchyň nasvítit na více místech, lepší varianta je využití víceramenných svítidel, které se dají nasměrovat k svícení i do temnějších koutů, případně na celou plochu pracovní desky. Stejně se ale nevyvarujeme vrhání stínů při práci, proto je ideální do kuchyně použít spíše bodová svítidla, která mohou nasvítit celý prostor.

3. Bodovky nad linku"LED bodová svítidla jsou nejen ekonomická, ale hodně prosvětlí celý pokoj a světlo se bude odrážet bez zbytečných odlesků,“ vysvětluje pan Urban. Zajímavý světelný efekt vytvoří bodová svítidla umístěná nad vysoké kuchyňské skřínky. Světlo se od nich bude odrážet a celá místnost bude působit světlejším dojmem. V každém případě je ale nutné zvážit i povrch kuchyňského nábytku. Při větším nasvícení je vhodnější mít matný nábytek, na kterém nebude světlo dělat odlesky, stejně tak jako matnější pracovní desku.

4. Světlo pro práciHlavní osvětlení musí být v kuchyni doplněno i o další svítidla, která přesně nasvítí pracovní plochu. Nesmíme zapomenout na podsvícení skříněk LED páskami, protože to je světlo, které svítí přímo pod ruce při práci a nehází na pracovní plochu zbytečné stíny. Zde doporučujeme sáhnout na škálu studených bílých světelných zdrojů, které pomáhají soustředit se na práci a připomínají denní světlo.

5. A co šuplíky? Také nikdy nesmíme zapomínat na osvětlení šuplíků. Dnes to jde velice snadno s LED páskami, které se do šuplíků lehce umístí a pomohou nám hledat příbory i když chodíme tajně mlsat po tmě. Stejný princip můžeme použít také do jednotlivých skříněk. LED pásky jsou velice chytré a finančně nenákladné řešení jak si dobře nasvítit všechna často používaná pracovní místa.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky kuchyně rodina večeře LED osvětlení zásuvka svítidlo

Přečtěte si také