Bydlení

3. října 2015 06:00

Markéta Zídková

Designérka si vytvořila za pár korun útulnou kuchyni ve stylu Provence. Jak ušetřila?

Podíváme se, jak bydlí designérka Denisa, která se jednoho dne rozhodla utéct z Prahy a obydlet kout – starý dům 30 km od metropole.

V domově designérky Denisy by určitě vzdychala nejedna česká hospodyňka. Nespletli jsme se, opravdu jsme v Čechách, ale podíváme se do kuchyně, která jako by z oka vypadla nějaké kuchyni francouzské, provensálské… To je přesně to, co Denisa ve svém dome zamýšlela. Přitom do ní nenainvestovala žádnou horentní sumu, řadu věcí pořídila v bazaru nebo si sama vymyslela ze starých věcí.

Jednoho dne se prostě sebrala a odešla z Prahy do městečka v dojezdové vzdálenosti od české metropole, kde si s rodinou pořídila velký rodinný dům. Postupně začala celý dům měnit do útulného venkovského stavení s patinou ve stylu provensálských statků. Prostor, kam přesunula kuchyni, umožnil vybourat nová francouzská okna a mít vstup přímo do zahrady, což je pro Denisu ta nejkrásnější změna. Stejně jako většina z nás tráví nejvíc času v kuchyni – a ta je teď rozšířená o terasu, odkud jsou kytky i bylinky na zahradě krásně na dosah.

Francouzský styl

Kuchyně je vytvořena ve francouzském stylu přímo učebnicovým způsobem. Bílý a šedý nábytek s prosvítající kresbou dřeva, bílé stěny a šedavá prkenná podlaha – to je dobrý základ pro barevné detaily. Sestava do tvaru písmene U je praktická a prostorná, matný bílý nátěr s prosvítajícím dřevem dodává tu správnou atmosféru.

Chytré nápady z francouzské kuchyně od Denisy:

Zásobník na limču – praktická věc, děti si načepují limonádu kdykoli mají žízeň- Pověšení hrnečků – používáme je pořád, tak, aby byly stále při ruce, vymysleli jsme věšáčky- Stůl v kuchyni je z bazaru, jen byl nízký, a tak jsem na ně připevnila “bambulky”, aby byl vyšší- Kočičí výkrmna – naše kočky nemohou jíst společně na zemi s našimi psy, proto jsme jim vyrobili takovou speciální kočičí výkrmnu- Věšáček na utěrky ze lžiček – vyráběla jsem jej sama- Lustry – nezbyly už peníze na lustry, tak jsem využila ptačí klícky- Gauč na terase – darovala mi jej kamarádka- Skříň na terase – poskládaná z jednotlivých částí, které jsme našli v bazaru- Okna na terase – z bazaru- Dřez – z běžného řetězceVšechny najdete v galerii.

Denisa preferuje levné a chytré řešení. Celá úprava kuchyně, včetně doplňků nepřesáhla pár desítek tisíc. Kuchyňská sestava má korpusy běžně dostupné v obchodě s nábytkem, ale její dvířka, stejně jako oboustrannou skříň a obklady, vyrobil truhlář na míru.

Kuchyňská sestava je vytvořená do tvaru písmene U a je tak prostorná, že poskytuje opravdu dokonalé pohodlí. Na jednom konci soustavy jsou ve skříni umístěné spotřebiče, na druhém konci je na míru vyrobená oboustranná skříň. Ze strany od pracovní plochy má police z vnější strany úhledné zásuvky.

K původnímu stolu přibyly nové židle – všechny jsou z bazaru. Ocitlo se tu také oblíbené křesílko, které bylo původně součástí ložnice a je na něm znát, že je trošku nóbl. Se svým smyslem pro stylovou úpravu starých věcí ho tedy Denisa znovu přečalounila a s ostatním zařízením sjednotila i stejným nátěrem.

Je tu něco “jen na ozdobu”?

"Dekorace jsou všechny na používání! Vystavené mám jen ‚rychloobrátkové‘ věci, které beru do ruky denně, nebo aspoň hodně často. Proto jsem například hrnky jen zavěsila na háčky – a všechny naše děti to přivítaly s nadšením. Mohou se samy pohodlně obsluhovat, hrnky se neustále točí v oběhu, a tak jim nebezpečí zaprášení rozhodně nehrozí," říká Denisa.

Denisa si potrpí na detaily - i kulaté zásuvky vypadají jako původní! Stejně tak vypínače v kuchyni jsou kulaté, porcelánové, které se hodí k provensálskému stylu. Na nich si uvědomíte, že dokonalost je právě v detailech.

Co by Denisa doporučila nadšencům pro provenskálský styl? "Myslete na to, že k tomuto stylu patří přírodní dřevo a patina – a ta vypadá dobře jen na matných nátěrech," říká Denisa.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také