Kuchyně

2. července 2018 06:00

Matouš Hartman

Farmářský trh v kuchyni: Podívejte se na 10 inspirativních tipů

Rustikální styl volá po návratu ke kořenům, čistém designu a přírodních materiálech. Trend kuchyní, které připomínají vesnické chalupy, se hodí i do městských stísněných podmínek. Vezměme si z něj to nejlepší.

Pamatujete na výlety na venkov, na cibuláky, na bublaninu a na domácí okurky a marmelády? Staré dobré časy se ale dají vytvořit i vměstské kuchyni, i kdybyste okurky a marmelády museli kupovat. Inspirujte se venkovem a udělejte zkuchyně opravdu útulnou místnost.

Pracovní stůl

Velký starý stůl poslouží pro hodování, ale zafunguje i jako pracovní deska. Budete mít více prostoru a práce půjde lépe od ruky. Podívejte se po starších stolech, u kterých nebude vadit, že na ně něco vylijete, nebo je poškrábete. Nejsnáze je seženete na internetových aukcích.

Květiny

Kupujte květiny. Můžete vzít i ty vsupermarketu. Jsou jen pro vás a mají zpříjemnit atmosféru, nebudete je dávat jako dar. Pokud na víkend vyrážíte do přírody, natrhejte si kytici lučního kvítí. Sice moc nevydrží, ale na chvíli dodá kuchyni ten správný venkovský vzhled.

Ať to neladí

Koupit si stůl se židlemi ve stejném stylu je nuda. Kombinujte Skandinávii a venkov. Podívejte se po starších židlích a doplňte jimi třeba právě ten velký stůl, který budete využívat i jako pracovní plochu. Důležité je se držet barvy dřevo, nebo odstínů bílé a severský venkov máte hned doma.

Ostrůvek

Jedna znejpraktičtějších věcí je rozhodně kuchyňský ostrůvek. Oddělí kuchyň od obýváku, ale zároveň ji otevře světu. Můžete připravovat večeři a přitom se bavit srodinou vobývacím pokoji. Ostrůvek vám pomůže komunikovat sokolím, protože nebudete při vaření jen koukat do zdi. Ostrůvek navíc nemusí být zděný, může se jednat o komodu nebo stůl súložnými prostory. To hezky přivolá venkov.

Stará almara

Ze starožitného nábytku se stane zajímavá dominanta kuchyně. Vyberte si jeden výrazný starožitný kus a dejte mu příležitost, aby zazářil. Můžete udržet moderní ráz kuchyně, ale stará almara nebo komoda přivolají minulost a tradice i do minimalistického prostoru.

Přírodní materiály

Pamatujte, že vkuchyni nemusí být jen šuplíky a skříňky, můžete použít i pletené koše a krabice. Dodají kuchyní přírodní ráz a zjemní celkový vzhled kuchyně.

Alternativní skladování potravin

Zapomeňte na papírové a plastové obaly. Nevypadají hezky a rozhodně ne tradičně. Cibuli a brambory můžete skladovat vbedýnkách, podobně tak česnek. Třeba tenhle způsob uchovávání vajíček vypadá skvěle i jako dekorace…

Špajz

Možná bychom měli napsat spižírna, ale kdo tohle na vesnici říká? Pro zavařeniny a brambory se chodí do špajzky. Inspirujte se jí a vytáhněte si zní to nejlepší a nejchutnější! Skladujte potraviny vdobře uzavíratelných nádobách a kupujte zavařeniny a okurky od lokálních výrobců. Na jídle záleží a vtomto případě zněj můžete udělat i hezkou dekoraci jedné zkuchyňských stěn.

Ubrus

Je nepraktický, hned se od něčeho ušpiní a prát ho je jen práce navíc. Jenže kostkovaný ubrus alespoň pro speciální příležitosti je prostě nutný, pokud chcete dodržet tradice.

Staré nádobí

Nádobí nakupujte na blešácích nebo vbazarech. Můžete se taky podívat na půdu svých rodičů případně investovat do pořádného cibulákového setu. Nemusíte shánět jen talíře nebo hrnečky, i náčiní na vaření se dá sehnat za lacino zdruhé ruky a mnohdy bude hezčí než to fungl nové zobchodu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také