Zahrada

22. června 2017 07:00

Markéta Zídková

Ozdobte si domov růží - královnou léta. Venku kvetou, ve váze vydrží až dva týdny

Chcete-li si svůj byt či dům vyzdobit květy, sáhněte po voňavé klasice. Růže jsou krásné na záhonku, ještě hezčí ve váze. Máme pro vás i tipy, jak o ně pečovat, aby vydržely krásné co nejdéle...

Hlavní květinou léta je růže. Každá květina má svůj zajímavý příběh či něco symbolizuje, ale růže je v tomto hledu naprostá jednička. Jde o květinu s nejlepší komunikační schopností. Říká se, že darovat růži je jako vyznat lásku. Každá růže vypráví svůj vlastní příběh, ať je to tmavočervená, téměř černá růže, která má okouzlující vůni, nebo kytice veselých, jasně žlutých drobnokvětých růžiček. Kdo se nechce píchnout, může sáhnout po růži bez trnů.

O růži...

Růže (Rosa) patří do rodu keřovitých rostlin s více než sto druhy, které se vyskytují v přírodě. Všechny jsou ze severní polokoule a především z mírného pásma. Jsou to většinou keře nebo popínavé rostliny, někdy též plazivé. Dosahují délky 2 až 5 metrů, někdy dokonce až 20 metrů!

Růže jsou opadavé, vzácně i stálezelené dřeviny. Narůstají většinou v nižší až středně vysoké keře. A dokážou kvést nepřetržitě celé léto až do zámrazu.

Zásady pro pěstování

  1. Na záhonu, jsou-li růže vysazeny jen v jedné řadě, mají být odrůdy pokud možno stejně vysoké, jinak působí záhon neuspořádaně.
  2. Menší skupiny růží vysazujeme jen jednou odrůdou, na větší plochy můžeme použít více odrůd. Střídáme skupiny s různým odstínem jedné barvy nebo k zesílení efektu skupiny zcela odchylných barev.
  3. Pro kombinovanou výsadbu s růžemi jsou vhodné drobnější jarní cibuloviny a nízké botanické druhy tulipánů. Na obrubu záhonů s růžemi lze vysadit nižší trvalky kvetoucí na jaře.
  4. Květiny, které kombinujeme s růžemi, musí být vysazeny tak, aby nebránily na podzim přihrnutí růží zemí a během vegetace jejich okopávání. Nevhodná je kombinace růží s jiřinami, mečíky a většinou letniček.
  5. Růže se dobře vyjímají před tmavým pozadím jehličnanů i před listnatými keři. Z nich volíme ty, které kvetou brzy na jaře, aby jim svými květy nekonkurovaly. V sousedství růží jsou vhodné i okrasné trávy.

Nejkrásnější ve váze. Jak je udržet co nejdéle?

Růže jsou krásné na záhonu, ale nejkrásnější jsou v kytici. Jsou to nádherné květy mnoha barev, ušlechtilých tvarů a jemné vůně květů. Právem se jim říká královny květin. Dnes si je můžeme koupit po celý rok, ale ty nejvoňavější rostoucí volně na zahradě kvetou od června do října.

Růže vám může ve váze při správné péči vydržet až dva týdny. Než ji dáte do studené vody, udělejte na stonku dlouhý řez, aby měla co největší sílu nasát vodu. Je jí lépe spíš ve stínu. Nezapomeňte každý den měnit vodu, zvlášť v letním parnu se mnohem rychleji množí bakterie. Při každé výměně vody stonek opět trochu seřízněte.

V květinářství se nebojte vybrat už i rozkvetlé růže, nemusí to znamenat, že jsou staré. Už po dvou hodinách totiž začínají rozkvétat poté, co je květináři vyndají z chladu. Často je taková volba lepší než kupovat poupata. To se může stát, že ani nevykvetou...

Růže v malé zahrádce

Pro svůj estetický vzhled by růže neměla chybět na žádné zahrádce. V těch malých se uplatní především záhonové růže – ušlechtilé velkokvěté čajohybridy s jednotlivými velkými květy pro řez, mnohokvěté a dlouho kvetoucí polyantky s drobnějšími, často plnými květy ve velkých květenstvích. Dále pak polyantahybridy s většími, jednoduchými nebo poloplnými květy v menších květenstvích a floribundy s ušlechtilými květy ve skupinách. Pro malé zahrádky jsou vhodné i bohatě kvetoucí růže pnoucí, které se vysazují k domu, k popnutí pergol, loubí a plotů, ke krytí zdí apod.

Růže ve větší zahradě

Do větších zahrad už si můžeme dovolit velké keřovité růže sadové a botanické, pěstované nejlépe v trávníku jako solitéry nebo v menších skupinách. Jsou odolné proti mrazu i chorobám. Některé druhy jsou vhodné i na volně rostoucí živé ploty. Budete-li mít alespoň jeden růžový keř, bude vaše zahrádka stále v květu.

-iks-/Marta Pawlicová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také