návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vy se ptáte, my odpovídáme: Jak podpořit plodnost rybízu?

zidkovm , Vydáno: 15.07.2014
A na vánoce budete mít marmeládu na linecké
Autor: Archiv Marty Pawlicové A na vánoce budete mít marmeládu na linecké
Máte nejraději červený, bílý nebo černý rybíz?

reklama

Dorazil k nám další zajímavý čtenářský dotaz. Možná se týká i vás.

Mám na zahrádce několik keřů bílého, černého a červeného rybízu. V posledních letech mi málo plodí. Dočetl jsem se ale, že plodnost prý podpoří řez. Poraďte mi, kdy je nejvhodnější termín pro tento zákrok?
Jan F., Nižbor

Prima living odpovídá:
Rybíz bude každoročně dávat bohatou úrodu velkých bobulí pouze při pravidelné údržbě řezem. Rybíz řežeme dvakrát do roka a to na jaře a po sběru. Na jaře odstraňujeme jen špatně rostoucí výhony případně upravujeme korunu a zkracujeme výhony. Mnohem důležitější je řez v létě.

Ze sušeného je výborný čaj
Autor: Archiv Marty Pawlicové Ze sušeného je výborný čaj

Další informace o rybízu i jiném drobném ovoci najdete v naší Encyklopedii.Výhodné je řezat rostlinu hned po sběru, aby zbytečně neukládala živiny do výhonů. Pamatujeme na zachování správného poměru mezi jedno až tříletými výhony. Znamená to, že každý rok po sběru úrody odstraníme nejstarší výhony a to u keřových odrůd až u země, u stromkových až u kmínku. Tyto výhony poznáme podle barvy – čím jsou starší, tím mají tmavší kůru. Na tříletém a starším výhonu už rostou drobnější plody. Z mladých výhonů, které ještě nerodily, necháme maximálně tři až čtyři nejsilnější. Všechny další a slabé zcela odstraníme. Po takovém radikálním zásahu půdu kolem rybízů prokypříme, přihnojíme kompostem a rostliny zavlažíme.

Bílý rybíz je nejméně častý
Autor: Archiv Marty Pawlicové Bílý rybíz je nejméně častý

U bílého a červeného rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší. Postranní obrost u černého rybízu nezakracujeme, aby se nesnížila plodnost. U tohoto rybízu je pro bohatost úrody lepší keř prosvětlovat, nežli zkracovat hlavní větve i boční obrost.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Nenechte si ujít červencovou zahradu. Vše dozrává...

Zahrada v červenci

Zdravé sazenice

Vy se ptáte, my odpovídáme: Vyhodit sazenice jahod, které nekvetou?


reklama

reklama

Přečtěte si také