15. července 2014 05:54
Markéta ZídkováVy se ptáte, my odpovídáme: Jak podpořit plodnost rybízu?
Máte nejraději červený, bílý nebo černý rybíz?
Dorazil k nám další zajímavý čtenářský dotaz. Možná se týká i vás.
Mám na zahrádce několik keřů bílého, černého a červeného rybízu. V posledních letech mi málo plodí. Dočetl jsem se ale, že plodnost prý podpoří řez. Poraďte mi, kdy je nejvhodnější termín pro tento zákrok?Jan F., Nižbor
Prima living odpovídá:Rybíz bude každoročně dávat bohatou úrodu velkých bobulí pouze při pravidelné údržbě řezem. Rybíz řežeme dvakrát do roka a to na jaře a po sběru. Na jaře odstraňujeme jen špatně rostoucí výhony případně upravujeme korunu a zkracujeme výhony. Mnohem důležitější je řez v létě.
Rybízy - Obrázek 2 Zdroj: Archiv Marty Pawlicové
Další informace o rybízu i jiném drobném ovoci najdete v naší Encyklopedii.Výhodné je řezat rostlinu hned po sběru, aby zbytečně neukládala živiny do výhonů. Pamatujeme na zachování správného poměru mezi jedno až tříletými výhony. Znamená to, že každý rok po sběru úrody odstraníme nejstarší výhony a to u keřových odrůd až u země, u stromkových až u kmínku. Tyto výhony poznáme podle barvy – čím jsou starší, tím mají tmavší kůru. Na tříletém a starším výhonu už rostou drobnější plody. Z mladých výhonů, které ještě nerodily, necháme maximálně tři až čtyři nejsilnější. Všechny další a slabé zcela odstraníme. Po takovém radikálním zásahu půdu kolem rybízů prokypříme, přihnojíme kompostem a rostliny zavlažíme.
Rybízy - Obrázek 3 Zdroj: Archiv Marty Pawlicové
U bílého a červeného rybízu řezem odstraníme těsně u země čtyřleté, případně pětileté větve. U černého rybízu je lepší po sklizni vyřezat již tříleté větve, pokud bychom je nechali růst do čtvrtého roku, úroda by byla podstatně slabší, plody menší a méně kvalitní a hrozny kratší. Postranní obrost u černého rybízu nezakracujeme, aby se nesnížila plodnost. U tohoto rybízu je pro bohatost úrody lepší keř prosvětlovat, nežli zkracovat hlavní větve i boční obrost.
(mw)
Mohlo by vás zajímat: