Ložnice

10. června 2017 06:00

Jana Brass

7 pravidel, jak zařídit ložnici, kde si skutečně odpočinete

Ruku na srdce, jak se cítíte po ránu? Pokud u vás nepřevládá pocit radosti z nového dne, ale řešíte spíše únavu a nevyspání, nastal čas přehodnotit zařízení ložnice.

Patří k nejdůležitějším místům našeho domova. Možná si to většina z nás ani neuvědomuje, ale v ložnici trávíme zhruba třetinu celého dne a to hlavní, za čím do ní chodíme, je odpočinek a načerpání sil, které budeme potřebovat hned následující ráno. Ložnici bychom měli zařizovat opravdu s rozmyslem a důrazem na každý detail a to tak, aby celá místnost působila hlavně uklidňujícím dojmem.

1. Postel

Postel je základ, je to nejdůležitější kus nábytku v ložnici. Na posteli s kvalitní matrací bychom rozhodně neměli šetřit, ale samotná postel není všechno. Důležité je i její umístění v místnosti. Podle tradičního čínského učení feng shui by měla být nejlépe čelem u zdi, přístupná z obou stran, určitě by neměla stát přímo pod oknem. Většinu z nás uklidní přímý pohled z postele na dveře, kterými by do ložnice mohl vstoupit někdo cizí.

Jednoduše a příjemně zařízená ložnice v loftu. Postel je ukotvena u zdi, po obou stranách jsou noční stolky i dostatek prostoru, Foto: iStock

2. Ostatní nábytek

Abychom v ložnici nabrali maximum sil a pohody, měla by být vzdušná, s prostorem, kde se neusazuje prach, nemnoží roztoči, a který neustupuje zbytečnému nábytku. Po obou stranách postele by neměly chybět noční stolky, ideální jsou ty se zásuvkami – pojmou spoustu drobností, které by venku na stolku mohly rušit. Pokud v bytě není samostatná šatna, pořiďte do ložnice spíše skříně vestavěné, ovšem bez zrcadlových dveří, i jejich odraz by mohl působit negativně. Pro nábytek v ložnici tedy platí, čím méně, tím lépe.

3. Barvy a materiály

A totéž co o nábytku, platí i o barvách. Pokud si nejste jisti, jak na vás působí sytější, jasné odstíny, při zařizování ložnice se jim raději vyhněte. Volte spíše jemné tóny, u méně prostorné ložnice vyberte klidně jako hlavní barvu bílou. Chladivým a zároveň uklidňujícím dojmem působí odstíny šedé a modré, inspiraci můžete hledat i v přírodě – u jemnějších odstínů zelené a téměř celé škály hnědé. Nejvhodnějším materiálem pro postel i ostatní nábytek je dřevo.

Pokud v ložnici zvolíte hnědou, nemusíte se bát ani sytějších odstínů. I ty působí uklidňujícím dojmem, Foto: iStock

4. Osvětlení

Pokud jste prozatím měli pocit, že zařizování ložnice je vlastně nuda, možná si toto mínění opravíte u plánování osvětlení. U nábytku a barevnosti jsme sázeli spíše na decentnost, ale u osvětlení se můžete konečně vyřádit. Do ložnice, která má uklidňovat, se totiž hodí hned několik stupňů osvětlení. Stropní svítidlo umístěte jinam než přímo nad postel a doplňte jej rozličnými lampami a lampičkami a samozřejmě i svíčkami.

S osvětlením si pohrajte, bude skvělé nasvítit si ložnici podle momentální nálady, Foto: iStock

5. Dekorace

Při vybírání dekorací se opět vraťte k opatrnějšímu přístupu. Do ložnice, kde si máte opravdu odpočinout, nepatří větší množství pokojových květin, už zmiňovaná zrcadla a obrazy či plakáty, které ve vás mohou vyvolat strach, smutek nebo další negativní pocity. Vyberte spíše pár rodinných fotografií, které vám připomenou příjemně strávené chvíle a okamžiky, kdy vám bylo dobře.

6. Klidová zóna

Vytvořte si v ložnici skutečnou oázu klidu. Nenechte se v ní rušit televizorem, počítačem, mobilním telefonem a další elektronikou. Pokud to jinak nejde a máte v ložnici psací stůl, pokuste se ho nějak opticky oddělit od postele, třeba paravánem. A pracovní povinnosti si nepřipomínejte ani odloženým žehlícím prknem a už vůbec ne košem plným nevyžehleného prádla.

Prostor, kde vás už nic neruší, zútulněte. Uklidnění přinesou kvalitní povlečení, měkké polštářky a příjemný kobereček, Foto: iStock

7. Útulné hnízdečko

Nakonec se pokuste prostor určený k odpočinku ještě doladit, celkově zútulnit a změkčit. Ložnice je v podstatě zařízena a nemělo by v ní být nic, co by vás mohlo rušit a unavovat. Ale ještě se v ní zřejmě necítíte úplně dobře. Tou správnou tečkou bude opravdu příjemné, kvalitní povlečení, měkký kobereček, na který došlápnete při vylézání z postele a závěsy, které zabrání pronikání nežádoucího světla zvenčí.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také