Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Vyberte si kvalitní matraci. Přestanou vás bolet záda a konečně se vyspíte

Poslední dobou špatně spíte a nemůžete se v posteli pořádně uvelebit? Nepanikařte. Prášky na spaní odložte stranou a namísto toho si položte otázku – jak stará je vaše matrace? A s jakou pečlivostí jste ji kdysi kupovali? I když se to totiž nezdá, matrace – stejně jako vysavač nebo fén na vlasy – „nefunguje“ věčně!
Vydáno: 29.08.2018
Investujte do kvalitní matrace.
Autor: istock.com Investujte do kvalitní matrace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Životnost a typy matrací

Obecné pravidlo říká, že průměrná matrace vydrží osm let. Pak začne být proleželá a přestává tak tělu poskytovat patřičnou oporu. To vede nejen k neklidnému spánku, ale i k typické ranní rozlámanosti, bolesti zad a za krkem. Na rozdíl elektrických přístrojů je ale někdy těžké poznat, že naše matrace je „rozbitá“. Je proto potřeba dávat pozor a neignorovat varovné signály našeho těla. Čas expirace se samozřejmě liší i podle typu matrace. Ty kvalitnější latexové často vydrží i 12 let, matrace z paměťové pěny 10 let a obyčejnější pružinové je opravdu potřeba po 8 letech pravidelného užívání vyměnit.

Jakou barvu má vaše povlečení?

Jakou barvu má vaše povlečení? Tohle o vás a vašem milostném životě prozradí červené, bílé či třeba modré

Zrcadla místnost opticky zvětší. Zrcadlo může být součástí šatní skříně, pověšené nebo opřené o zeď.

10 designových nápadů pro malé ložnice

Jak vybrat?

Je těžké si z nepřeberného množství matrací vybrat tu správnou. V první řadě je potřeba se zamyslet nad tím, jak bude používaná. Pokud jde o matraci do ložnice, vyplatí se zainvestovat a pořídit kvalitnější kousek, například z paměťové pěny. Jde-li o manželskou postel a každý z partnerů má jiné preference, popřípadě je jeden o poznání těžší, zvažte koupi dvou oddělených matrací. Naopak do pokoje pro hosty nebo na chatu bohatě postačí levnější pružinová varianta. Ta má navíc tu výhodu, že je prodyšnější a v dlouhodobě nevětraných místnostech se v ní nebude tolik usazovat prach a roztoči.

Matrace vám zkvalitní spánek.
Autor: istock.com Matrace vám zkvalitní spánek.

Tvrdost

Asi nejzásadnější otázkou je, jak tvrdá by matrace měla být. Odpověď samozřejmě není univerzální, do značné míry totiž záleží na tom, v jaké pozici spíme. Pokud nejčastěji usínáte na boku, potřebujete měkkou až středně tvrdou podložku. Příliš tvrdá by totiž nekopírovala přirozené zvlnění páteře a druhý den by následovala nepříjemná bolest v kříži, za krkem nebo v rameni. Stejně tak pro pozici na zádech by měla být matrace spíše měkčí. Naopak pokud spíte převážně v poloze na břiše, nebojte se trochu přitvrdit. V takovém případě totiž hledáte matraci, která zajistí rovnou podporu celému tělu a která nedovolí, aby se vám propadlo břicho a zkřivila páteř.

Jak tvrdou matraci?
Autor: istock.com Jak tvrdou matraci?

Matrace podle postavy

Většina matrací se prodává v univerzální velikosti o šířce 90 centimetrů a délce 200 centimetrů. Platí ale, že by měla být o zhruba 20 až 30 centimetrů delší, než kolik měříme. Dnes už se například kvalitní latexové matrace dokážou přizpůsobit rozličné škále váhových kategorií, pokud ale trpíte nadváhou, sáhněte raději po matraci o něco tvrdší, která se tak rychle neproleží. Naopak pro starší lidi s kloubními problémy je potřeba vybírat z měkčího sortimentu, kdy podložka nebude nepříjemně tlačit na bolavé místa.

V obchodě si na matraci zkuste bez ostychu lehnout.
Autor: istock.com V obchodě si na matraci zkuste bez ostychu lehnout.

Něco navíc

Zdravý a spokojený spánek ale není jenom o matraci. Důležitou roli hraje i lamelový rošt, který pomáhá lépe rozložit naši hmotnost a stejně tak přispívá k lepšímu odvětrávání a prodyšnosti matrace. Skvělým doplňkem jsou také polštáře z paměťově pěny. Pokud ovšem máte tendenci se ve spánku převracet z břicha na bok a na záda, můžete mít problém s konstantní výškou tohoto polštáře. V neposlední řadě je pak důležité mít alespoň dva sety peřin – lehkou na parné letní dny, těžší na chladné zimní noci. Pokud navíc sdílíte postel se svým partnerem, zvažte vyměnit jednu velkou peřinu za dvě standardní. Máte-li strach, že tato separace se negativně promítne do vašeho vztahu, pak vězte, že nic neprospívá vztahu více než dva dorůžova vyspaní lidé.

Polštář z paměťové pěny si zamilujete.
Autor: istock.com Polštář z paměťové pěny si zamilujete.

(AZ) 

Článek je zařazen v: ložnice , matrace , jak vybrat matraci , spánek , bolest zad , postel
Reklama