Ložnice

17. září 2017 06:00

Tereza Javorová

Zachumlejte se do peřin: Čím se přikrýt, když přicházejí chladné dny?

Jak se krátí dny, přibývá i chladných nocí a často až mrazivých rán. A my se pak budíme zimou a máme pocit, že jsme si ustlali přinejmenším na jinovatce. Co ale s tím? Pořiďte si kvalitní a teplou peřinu, pod kterou budete spát jako nemluvně. Z pestré nabídky si dnes už vybere každý.

A nebudete muset ani sáhnout moc hluboko do peněženky. I když i vtomto případě platí to, co i jindy: za kvalitu se určitě vyplatí si připlatit.

Určitě si ještě pamatujete klasické velké péřové „duchny“, pod kterými spaly už naše babičky a dost možná je máte ještě na chalupě. Byly sice úžasně teplé, ale vážily snad tunu a dnes byste je jen těžko dokázali zastlat.

Naštěstí už ale dávno neplatí, že aby byla peřina teplá, musí být i tlustá. Díky chytrým materiálům může být lehoučká a prodyšná, a přesto dokáže příjemně hřát.

Péřová klasika

Jejich báječné vlastnosti si můžete vnoci užívat i dnes. Péřové deky vás už totiž nezavalí, ale jsou tenčí a bývají šikovně prošité tak, že se vnich náplň rovnoměrně rozmístí a „nepřesýpá“ se zjedné strany na druhou. Na výběr máte ze dvou druhů peří – kachní a husí. Druhé zmíněné je oblíbenější, ale bohužel také dražší. Přesto jsou péřové deky dobrou volbou, protože pohlcují vlhkost, mají dlouhou životnost a můžete je směle i prát. Co víc si přát?

Oblíbené duté vlákno

Mezi další materiály, které udrží teplo, patří duté vlákno. Jde o polyesterové vlákno v podobě kuliček. Pokud si ovšem koupíte levnou přikrývku, kuličky se budou k sobě lepit a vytvoří chuchvalce, takže deka bude po prvním vyprání na vyhození. Podobně jako u matrací tedy platí, že je lepší si za ně připlatit. Nejteplejší přikrývky mají kolem 400 g vláken na m2 a většinou jsou úžasně lehké, navíc se můžou často prát.

Návrat ovčí vlny

Velký comeback zažívají vposlední době deky z ovčí vlny. Ty totiž umějí absorbovat a následně také odvést pot, takže vás udrží vpříjemném teple i suchu. Tyto přikrývky jsou zvlášť vhodné pro alergiky, jelikož lanolin v ovčí vlně má antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti. Navíc je schopen zklidňovat podrážděnou pokožku a působí na napětí ve svalech a kloubech, takže ji ocení hlavně revmatici.

Celoroční přikrývky

Velkým hitem se staly také takzvané celoroční přikrývky. Obvykle jsou zumělých vláken a jejich výrobci se předhánějí v technologiích, díky kterým mají být právě ty jejich zaručeně nejlepší. Je tedy jen na vás, kterou značku si vyberete, navíc se dají sehnat za pár stovek, ale i za tisíce. Obvykle jde o dvě deky, jednu tlustší a druhou tenčí, které se dají spojit vjednu. Vtéto podobě, vás skvěle zahřejí vzimě, samostatně využijete jednu během studenějšího období například na podzim, a druhou za teplejších jarních nocí. Celoroční přikrývky koupíte vkaždém větším obchodním domě snábytkem nebo u specializované firmy na internetu.

(mb)

Podívejte se do galerie na 20 neuvěřitelných postelí, ve kterých zatoužíte se vyspat!

Další články:


Přečtěte si také