Bydlení

29. května 2015 05:48

Klára Beščecová

Minidům pro hosty má tvar dortu

Na venkově na jihu Norska, konkrétně v oblasti Slåttevik, navrhlo studio Saunders Architecture minidům trefně pojmenovaný „Slice“ (česky plátek, krajíc) jako prosluněný domek pro hosty, kterých k majitelům přijíždějí spousty.

Jméno je to přiléhavé, domek ve tvaru klínu připomíná kousek sýra nebo dortu a jeho terasa navíc působí, jako by prostor pro ni vykrojili. To také zdůrazňuje kontrast mezi černě vyvedeným exteriérem a bílou terasou. K neobvyklému tvaru kanadského architekta Todda Saundersa přivedla snaha začlenit terasu do struktury celé stavby. „Chtěli jsme, aby domek i terasa působily jako celek,“ vysvětluje Saunders. „To se podařilo díky šikmé střeše a na ní navazující bočnici,“ popisuje autor návrhu.

A výsledný kompaktní tvar není samoúčelný. Terasu chrání větrná clona ve tvaru písmene „L“ tvořená bočnicí a fasádou domku. Proti sobě umístěná okna umožňují hledět skrz domek, což stavbu opticky odlehčuje. Terasa otvory v podlaze ponechává místo dvěma švestkám, mezi jejichž kmeny je napnutá houpací síť. Koruna třetího ovocného stromku terasu stíní před sluncem.

Při práci architektů často bere za své spousta věcí. My na to šli jinak, chtěli jsme chránit přírodu. Taky máme pocit, že tento malý domek dobře zapadá do daného prostředí a stromy se stávají součástí architektonického díla,“ pochvaluje si Saunders skromný domek sobytnou plochou 15 m². Stavba respektuje i místní zvyklosti a využívá obložení zmístního dřeva.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky terasa Norsko dort

Přečtěte si také