Bydlení

8. června 2017 06:02

Markéta Zídková

Minidomečky: Bydlení snů se vejde do 50 m². Ušetříte za energie i za hypotéku

Menší dům znamená, že budete vlastnit jen věci, které jsou pro vás doopravdy důležité. Kromě toho nemusíte platit takové náklady na bydlení a jako bonus navíc ani tolik uklízet jako ve velkém domě.

Obecně sdílená představa o vysněném bydlení staví na velkém prostoru o rozloze nejméně 200 m². Pokud jste na tom podobně, možná po zhlédnutí následujících obydlí a příbytků se čtvrtinovou obytnou plochou zjistíte, že žádné monstrum ke štěstí nepotřebujete. Samozřejmě pokud bude čtyřčlenná rodina bydlet ve 2+1, budou její členové trpět nedostatkem soukromí (i když ještě po válce se takhle standardně stavělo a bydlelo). Na druhou stranu proč by mladý pár nemohl mít malý domek, který je rychle postavený a stojí pár korun. Stejně tak, uvažuje-li manželský pár o stavbě domku na důchod, bude méně určitě více. Ušetříte za vytápění, méně se nauklízíte a posléze oceníte, že se tolik nenachodíte.

Vlastně jeden až dva dětské pokoje potřebujeme jen nějakých 15, maximálně 20 roků života, tak proč si je pořizovat celoživotně, když většinu dospělého života strávíme v jednočlenné nebo dvoučlenné domácnosti? Samozřejmě velké rodinné sídlo vlastněné po generace má svou emoční hodnotu, ale často je to ve finále koule na noze. Tady jsou domky, které vám dají pocit svobody:

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také