Bydlení

13. června 2016 05:00

Klára Beščecová

Unikátní minidomek vyrobí víc energie, než sám spotřebuje

Na první pohled je tento malý domek poměrně nenápadný. Má jednoduchý čistý design a zvenku nic nenaznačuje, že by se mohlo jednat o výjimečný kousek. Zdání ovšem klame.

Tato prefabrikovaná obytná jednotka z dílny australského studia ArchiBlox, které se systematicky věnuje návrhům modulárních nízkoenergetických domků, je jedinečná.

Novinkou studia je série několika variant stavby s názvem Archi+ Carbon Positive House. O co se jedná? Podle autorů posouvá tato obytná jednotka hranici ve výrobě prefabrikovaných domků, které se označují jako carbon zero (domy s nulovými emisemi uhlíku) ještě o několik kroků vpřed tím, že je schopná vyprodukovat více energie, než kolik sama zvládne spotřebovat. U prefabrikovaných domků jde o světovou novinku.

Architekti vedle dosažení standardů typických pro nulové stavby kladli důraz také na moderní design a přijatelné pořizovací náklady. Nicméně ekologie ležela autorům Archi+ Carbon Positive House na srdci ze všeho nejvíce. To se odrazilo v mnoha směrech. Dům například využívá moderní technologie, které kontrolují a regulují vnitřní teplotu za pomoci v zemi integrovaných chladicích trubek.

Jako izolace zajišťující tepelnou pohodu slouží dvojitá skla a zelená střecha. Součástí domu je také systém recyklace užitkové vody. Malá rozloha domu, pouhých 53 m² obytné plochy a 23 m² vnitřní terasy, zaručuje nižší nároky na spotřebu elektrické energie. Otevřené prostory přitom umožňují na maximum využít interiér a zachovat provzdušněný dojem z vnitřních prostor. A jako bonus je stavba vybavena také tzv. zahradními stěnami, kde mohou majitelé pěstovat vlastní bylinky či zeleninu.

V domě se samozřejmě nachází vše, co je pro pohodlné bydlení nezbytné. Najdeme tu integrovanou kuchyni, obývací část, jídelnu, jednu ložnici a koupelnu.

Podle provedených měření autoři domu odhadují, že v průběhu životnosti budovy tato stavba vyprodukuje oproti standardním domům výrazně méně emisí uhlíků. Pro názornější představu: využívání tohoto domku místo klasické stavby odpovídá takové úspoře emisí, jako kdyby přestalo produkovat emise 267 automobilů.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také