Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Unikátní minidomek vyrobí víc energie, než sám spotřebuje

Na první pohled je tento malý domek poměrně nenápadný. Má jednoduchý čistý design a zvenku nic nenaznačuje, že by se mohlo jednat o výjimečný kousek. Zdání ovšem klame.
Vydáno: 13.06.2016
Zvenku působí nenápadně
Zvenku působí nenápadně Autor: Tom Ross
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tato prefabrikovaná obytná jednotka z dílny australského studia ArchiBlox, které se systematicky věnuje návrhům modulárních nízkoenergetických domků, je jedinečná.

Novinkou studia je série několika variant stavby s názvem Archi+ Carbon Positive House. O co se jedná? Podle autorů posouvá tato obytná jednotka hranici ve výrobě prefabrikovaných domků, které se označují jako carbon zero (domy s nulovými emisemi uhlíku) ještě o několik kroků vpřed tím, že je schopná vyprodukovat více energie, než kolik sama zvládne spotřebovat. U prefabrikovaných domků jde o světovou novinku.

Z boku jsou vidět tzv. zahradní stěny pro pěstování bylinek a zeleniny
Z boku jsou vidět tzv. zahradní stěny pro pěstování bylinek a zeleniny
Tom Ross

Architekti vedle dosažení standardů typických pro nulové stavby kladli důraz také na moderní design a přijatelné pořizovací náklady. Nicméně ekologie ležela autorům Archi+ Carbon Positive House na srdci ze všeho nejvíce. To se odrazilo v mnoha směrech. Dům například využívá moderní technologie, které kontrolují a regulují vnitřní teplotu za pomoci v zemi integrovaných chladicích trubek.

Jako izolace zajišťující tepelnou pohodu slouží dvojitá skla a zelená střecha. Součástí domu je také systém recyklace užitkové vody. Malá rozloha domu, pouhých 53 m² obytné plochy a 23 m² vnitřní terasy, zaručuje nižší nároky na spotřebu elektrické energie. Otevřené prostory přitom umožňují na maximum využít interiér a zachovat provzdušněný dojem z vnitřních prostor. A jako bonus je stavba vybavena také tzv. zahradními stěnami, kde mohou majitelé pěstovat vlastní bylinky či zeleninu.

V domě se samozřejmě nachází vše, co je pro pohodlné bydlení nezbytné. Najdeme tu integrovanou kuchyni, obývací část, jídelnu, jednu ložnici a koupelnu.

Originální pěstování
Originální pěstování
Tom Ross

Podle provedených měření autoři domu odhadují, že v průběhu životnosti budovy tato stavba vyprodukuje oproti standardním domům výrazně méně emisí uhlíků. Pro názornější představu: využívání tohoto domku místo klasické stavby odpovídá takové úspoře emisí, jako kdyby přestalo produkovat emise 267 automobilů.

Klára Beščecová

Mohlo by vás zajímat:

Příbytek z kontejneru – původně určeného k přepravě – může jeho majitel snadno přemísťovat

Jak postavit dům z lodního kontejneru? Cena, rozměry, co ohlídat

Každý strom má svůj „květináč“

Podívejte se, jak vypadá dům plný stromů

Domky rozestavěné po obvodu pozemku chrání před hlukem od aut a poskytují závětří

Jak odhlučnit zahradu? Rozdělit dům do několika menších staveb

Článek je zařazen v: minidomek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama