Mucholapka podivná rozezná chutnou svačinku od obyčejného smítka. List či větvička ji neoklamou

Masožravé rostliny, mucholapky podivné, si s gustem pochutnávají na muškách, které uvíznou v jejich důmyslných sklapovacích pastích. Jak rostliny rozeznávají chutné sousto od listu, větvičky nebo kapky rosy, aby mříže jejich zeleného vězení nezaklapávaly zbytečně?

V přírodě se stává každou chvilku, že spadne list, odpadne odkvetlý květ nebo zaprší a z oblohy se začnou snášet kapky vody. Jak je možné, že listy mucholapky, které fungují jako sklapovací pasti, žádné smítko neošálí a ony bezpečně rozeznají hmyz, na který trpělivě čekají, od nezajímavého smetí?

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula)

Masožravá rostlina z rodu mucholapek (Dionaea) je jediný druh, který do tohoto rodu náleží. Jedná se o suchozemské rostliny, které v přírodě rostou výhradně v USA, v Jižní Karolině. Jinak jsou, díky své neobvyklosti, velmi rozšířené mezi pěstiteli celého světa.

Asi jen 10 cm dlouhé kořeny vyrůstají z podzemního cibulovitého útvaru, díky němuž jsou rostliny schopné přežít delší období sucha i požáry. Přízemní listy mucholapky vyrůstají v růžicovitém tvaru a skládají se z oválného řapíku a lapací čepele. Během zimního období jsou řapíky velké a lapací čepele menší, v části roku, kdy je hojnost hmyzu, se poměr velikostí obrátí.

Mucholapky mají i docela pěkné, pětičetné a bíle zbarvené květy, které potřebují hmyzí opylovače, aby se mohla vytvořit semena. Proto květy vykvétají vysoko nad listovou růžicí.

Jak funguje past na hmyz u mucholapky

Past z listu sklapne ve zlomku sekundy, jakmile dovnitř listu usedne nějaký hmyz. Na vnitřní straně obou polovin listů jsou jemné výčnělky, které citlivě reagují na dotyk. Mechanické podráždění výčnělku vyvolá elektrický signál a pokud se hmyz během 30 sekund dotkne ještě jednou, ať už výčnělku stejného nebo jiného, past se sklapne. Pokud k druhému doteku nedojde, past zůstane otevřená. Pokud by tedy muška dokázala v klidu sedět déle než 30 sekund, zachránila by si život. Proto neživá smítka, listy nebo kapky vody žádnou reakci listu nevyvolají. Pokud by však přece jen ke zbytečnému uzavření listu došlo, list se do dvou dnů znovu otevře.

Pokud je do pasti lapen hmyz, list se hermeticky uzavře a rostlina začne produkovat trávicí enzymy, které kořist během 7–10 dnů zcela rozloží a zbude z něho jen tvrdá chitinová schránka. Každá past může opakovaně sklapnout asi 2-3x s kořistí nebo až 6x bez kořisti. Poté celý list odumírá.

Zdroj: časopis ABC, č. 8/2021; https://cs.wikipedia.org/wiki/Mucholapka_podivn%C3%A1

Sdílejte článek
Štítky příroda masožravky hmyz Jižní Karolína masožravé rostliny mucholapka podivná Dionaea muscipula

Přečtěte si také