Jak na octomilky? Babské rady fungují nejlépe, mušky zlikvidují pasti, láhev vína i masožravé rostliny
Pokud vám po domácnosti poletují hejna otravných mušek, je na čase jednat. Přestože jsou octomilky vždy v početní převaze, nevzdávejte se! Prevence je základem úspěchu, pokud je ale už příliš pozdě, zkuste některou z těchto babských rad.
Kde se octomilkám líbí?
- V první řadě zkontrolujte veškeré ovoce. Pokud je přezrálé, pryč s ním! Na hnědém, změklém banánu si už stejně nepochutnáte, drobné mušky takové plody ale zbožňují. V oblibě mají i citrusy. Nikdy proto nenechávejte rozkrojený citron na kuchyňské lince.
- Pozornost byste měli upřít i k přetékajícímu odpadkovému koši. Ten je potřeba pravidelně vynášet a právě zmíněné shnilé ovoce raději hodit přímo do popelnice.
- Muškám chutná i víno nebo sojová omáčka.
- Že je potřeba pravidelně vymývat dřez a kuchyňskou linku, snad ani není nutné zmiňovat.
- A poslední tip – pokud máte doma množství pokojových květin, buďte opatrní a zbytečně je nepřelévejte. Mokrá půda totiž poskytuje ideální inkubační podmínky pro vajíčka octomilek.
Jak se zbavit octomilek?
Kromě pořádného úklidu můžete vyzkoušet několik triků, které vyženou octomilky z vaší domácnosti. Bude to tvrdá práce, protože octomilky se rychle množí a pokud nezlikvidujete všechny, brzy se zase vrátí.
Past na octomilky
Těmhle muškám se neříká octomilky jen tak pro nic za nic. Jak už název napovídá, láska k octu je jejich vášní. Zkuste proto do sklenice nalít trochu jablečného octa a hrdlo nádoby přetáhnout potravinářskou fólií. Tu zajistěte gumičkou a doprostřed propíchněte díru dost velkou na to, aby se jí mušky protáhly dovnitř. Jak se jednou dostanou do lahve, cestu ven už nenajdou.
Další ověřená směs do lapače octomilek:
Kromě octa můžete použít i marmeládu, kterou rozmícháte v troše vody. V husté tekutině se mušky snáze utopí a nebude hrozit, že by se skrze díry ve fólii dostaly ven. Roztokem ve sklenici můžete i občas lehce zamíchat, aby se uchytil na stěnách a zintenzivnila se tak vůně, která mušky přiláká.
Past z vína a sojovky
Je ale známo, že tenhle otravný hmyz miluje v podstatě všechny sladké tekutiny. Až budete příště dolévat lahev merlotu, odolejte pokušení vypít ho do poslední kapičky a nechejte na dně lahve centimetr vína. Když ji necháte stát pár dní otevřenou v epicentru mušího roje, zaručeně sníží populaci octomilek ve vaší kuchyni.
Navíc díky zúženému hrdlu si v tomto případě ani nemusíte dělat starosti s fólií – jak jednou vletí dovnitř, budou navždy ztraceny. Podobně funguje sójová omáčka. Pokud máte tu, která se nezavírá a má na dvou stranách dva otvory pro nalévání, nechte ji na kuchyňské lince.
Octomilky vyluxujte
Pokud se vám podaří přistihnout mouchy při činu, máte skoro vyhráno. Najdete-li celé hejno sedět na hnijícím jablku, máte konečně šanci uvést v platnost přísloví „zabít dvě mouchy jednou ranou“. A pokud budete šikovní, tak třeba i deset! Jednoduše zapojte rychle lux a hodující octomilky vysajte! S hubicí vysavače se ale nepřibližujte co nejblíž, octomilky mají rychlé reakce a uletěly by.
Masožravky proti octomilkám
Tradičně si octomilky pochutnávají na potravě z rostlinné říše, najdou se ale rostliny, které naopak s chutí posvačí pár drobných mušek. Řeč je tu samozřejmě o masožravých. Pokud máte doma skutečnou octomilkovou krizi, jedna masožravá rostlina vás asi nezachrání. Jestli se ale potýkáte s ojedinělými záškodníky, může to být vaše řešení. Není to tak složité, základem je dostatek světla, vody a hmyzí potrava.
Mucholapky
Nijak extra vzhledné to sice není a máloco je otravné tak, jako vlasy přichycené do mucholapky, je to ale alternativa. Pokud všechny ostatní pasti, nástrahy a triky ztroskotají, vězte, že staromódní mucholapku neošálí žádná moucha, na velikosti nezáleží!
Zdroj: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27284947/how-to-get-rid-of-fruit-flies/