návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak na octomilky? Otravné mušky zlikvidují pasti, láhev vína i masožravé rostliny

skrivaa , Aktualizováno: 03.05.2021
Zatočte s octomilkami!
Autor: istock.com Zatočte s octomilkami!
Pokud vám po domácnosti poletují hejna otravných mušek, je na čase jednat. Přestože jsou octomilky vždy v početní převaze, nevzdávejte se! Prevence je základem úspěchu, pokud je ale už příliš pozdě, zkuste některou z těchto babských rad.

reklama

Pokud se vám začnou doma zjevovat octomilky, je potřeba jednat rychle. Zkontrolujte kritická místa, na kterých si octomilky lebedí. Než se pustíte do lítého boje, zajistěte, aby se mušky neměly kde množit a aby neměly, na čem hodovat!

Kde se octomilkám líbí?

  • V první řadě zkontrolujte veškeré ovoce. Pokud je přezrálé, pryč s ním! Na hnědém, změklém banánu si už stejně nepochutnáte, drobné mušky takové plody ale zbožňují. V oblibě mají i citrusy. Nikdy proto nenechávejte rozkrojený citron na kuchyňské lince.
  • Pozornost byste měli upřít i k přetékajícímu odpadkovému koši. Ten je potřeba pravidelně vynášet a právě zmíněné shnilé ovoce raději hodit přímo do popelnice.
  • Muškám chutná i víno nebo sojová omáčka. Blíže vám o tom řekneme níže
  • Že je potřeba pravidelně vymývat dřez a kuchyňskou linku, snad ani není nutné zmiňovat.
  • A poslední tip – pokud máte doma množství pokojových květin, buďte opatrní a zbytečně je nepřelévejte. Mokrá půda totiž poskytuje ideální inkubační podmínky pro vajíčka octomilek.
Zbavte se odporných mušek.
Autor: istock.com Zbavte se odporných mušek.

Jak se zbavit octomilek?

Kromě pořádného úklidu můžete vyzkoušet několik triků, které vyženou octomilky z vaší domácnosti. Bude to tvrdá práce, protože octomilky se rychle množí a pokud nezlikvidujete všechny, brzy se zase vrátí.

Past na octomilky

Těmhle muškám se neříká octomilky jen tak pro nic za nic. Jak už název napovídá, láska k octu je jejich kryptonitem. Zkuste proto do sklenice nalít trochu jablečného octa a hrdlo nádoby přetáhnout potravinářskou fólií. Tu zajistěte gumičkou a doprostřed propíchněte díru dost velkou na to, aby se jí mušky protáhly dovnitř. Jak se jednou dostanou do lahve, cestu ven už ale nenajdou.

Další ověřená směs do lapače octomilek:

Kromě octa můžete použít i marmeládu, kterou rozmícháte v troše vody. V husté tekutině se mušky snáze utopí a nebude hrozit, že by se skrze díry ve fólii dostaly ven. Roztokem ve sklenici můžete i občas lehce zamíchat, aby se uchytil na stěnách a zintenzivnila se tak vůně, která mušky přiláká. 

Octomilky milují ocet! Foto: Octomilky milují ocet! Foto: istock.com

Past z vína a sojovky

Je ale známo, že tenhle otravný hmyz miluje v podstatě všechny sladké tekutiny. Až budete příště dolévat lahev merlotu, odolejte pokušení vypít ho do poslední kapičky a nechejte na dně lahve centimetr vína. Když ji necháte stát pár dní otevřenou v epicentru mušího roje, zaručeně sníží populaci octomilek ve vaší kuchyni. Navíc díky zúženému hrdlu si v tomto případě ani nemusíte dělat starosti s fólií – jak jednou vletí dovnitř, budou navždy ztraceny. Podobně funguje sojová omáčka. Pokud máte tu, která se nezavírá a má na dvou stranách dva otvory pro nalévání, nechte ji na kuchyňské lince. 

Pomůže i víno. Foto: Pomůže i víno. Foto: istock.com

Octomilky vyluxujte

Pokud se vám podaří přistihnout mouchy při činu, máte skoro vyhráno. Najdete-li celé hejno sedět na hnijícím jablku, máte konečně šanci uvést v platnost přísloví „zabít dvě mouchy jednou ranou“. A pokud budete šikovní, tak třeba i deset! Jednoduše zapojte rychle lux a hodující octomilky vysajte! S hubicí vysavače ale nejděte co nejblíž, octomilky mají rychlé reakce a uletěly by. 

Nenechávejte ovoce dlouho venku. Foto: Nenechávejte ovoce dlouho venku.  Foto: istock.com

Masožravky proti octomilkám

Tradičně si octomilky pochutnávají na potravě z rostlinné říše, najdou se ale rostliny, které s chutí posvačí pár drobných mušek. Řeč je tu samozřejmě o masožravých. Pokud máte doma skutečnou octomilkovou krizi, jedna masožravá rostlina vás asi nezachrání. Jestli se ale potýkáte s ojedinělými záškodníky, může to být vaše řešení. Není to tak složité, základem je dostatek světla, vody a hmyzí potrava.

Nasaďte nenasytné masožravky. Foto: Nasaďte nenasytné masožravky. Foto: istock.com

Mucholapky

Nijak extra vzhledné to sice není a nic nebolí tak, jako vlasy přichycené do mucholapky, je to ale alternativa. Pokud všechny ostatní pasti, nástrahy a triky ztroskotají, vězte, že staromódní mucholapku neošálí žádná moucha, na velikosti nezáleží!

Mucholapka je osvědčená metoda. Foto: Mucholapka je osvědčená metoda., Foto: istock.com

(az)

Další články, které by vám mohly pomoct:

Jak a proč používat v zahradě ocet, nejlépe domácí jablečný

Jak a proč používat v zahradě ocet? Nejúčinnější je domácí jablečný, likviduje i slimáky

Jak se zbavit vos?

Jak se konečně zbavit vos? Vyrobte si jednoduchý a účinný roztok do pasti z PET lahve

reklama

Článek je zařazen v: tipy , rady , kuchyně , triky , hygiena , ovoce , úklid , kuchyň , octomilky , jistota

reklama

Přečtěte si také