Dům a bydlení

12. května 2014 10:00

Iva Kropáčková

Funkční domov: Dnes už jedině s elektřinou. Proč řešit její cenu?

Kam se doma podíváte, tam potřebujete elektřinu. Máte pocit, že za proud platíte zbytečně moc? Zejména, pokud topíte elektrickou energií, stojí za to o změně zauvažovat. Roční úspora může být v řádech tisíců korun.

Elektřinu potřebujeme všichni. Už se bez ní neobejdeme. Vaříme, svítíme, ohříváme vodu, pereme prádlo, uchováváme potraviny v chladu a tak dále. Velká část domácností elektřinou i topí. Zvlášť v novostavbách, které se staví v nízkoenergetickém standardu, se topit elektřinou podle odborníků vyplatí.

"Má to smysl? Vždyť se ceny zas o tolik neliší?"

Pokud tedy mluvíme o úspoře za elektřinu, stojí za to porovnat si všechny nabídky na trhu. Možná si řeknete, že kvůli pár korunám nemá cenu něco takového řešit. Nejedná se ale pouze o chvilkovou úsporu, ale o dlouhodobé snížení provozních nákladů. Nový dodavatel vám může nabídnout nejen lepší cenu, ale i další služby, jako věrnostní bonusy navíc, elektronické zasílání ročního vyúčtování, pobočky v místě bydliště a podobně. Na trhu s energiemi fungují na dvě desítky dodavatelů energií, konkurence je velká a společnosti se snaží v cenách i službách předhánět.

Nezávislé on-line srovnání všech dodavatelů energií na trhu. Během pár minut zjistíte, kolik můžete za elektřinu ušetřit. Většina klientů po změně dodavatele uspoří tisíce korun. Můžete i vy! Co všechno se platí?

Cena elektřiny se skládá ze dvou částí, a to z regulovaných a neregulovaných plateb. Regulovaná částka, kterou každoročně upravuje Energetický regulační úřad, je pro všechny stejná. Zahrnuje:

  • cenu za distribuci energie
  • systémové služby, popřípadě činnost operátora trhu
  • příspěvek na podporu výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů a zdaně za elektrickou energii.

Vy můžete ovlivnit neregulovanou cenu za elektřinu. Ta tvoří více než polovinu konečné ceny. Jedná se o samostatnou platbu za spotřebovanou, takzvanou koncovou silovou elektřinu, a stálý plat za odběrné místo. A to je cena, kterou ovlivňuje trh a určuje ji sám dodavatel.

Co obnáší změna dodavatele?

Nemusíte se bát, že byste změnou dodavatele museli měnit jistič, elektrické vedení či elektroměr. Tato příslušenství jsou majetkem distributora a toho změnit nemůžete. Vy máte možnost měnit pouze dodavatele, a to kdykoliv. Jediným „časovým“ omezením je výpovědní doba u stávajícího dodavatele (nejčastěji bývá tříměsíční). Veškeré změny se realizují pouze „papírovou“ formou.

Dejte si pozor zejména na podomní prodejce, kteří si z klamání lidí dělají byznys.

Vše, co by vás mohlo zajímat o úsporách energií a o bezpečné změně dodavatele, zjistíte i v těchto článcích:

Podobné články

Podobné články

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.


Přečtěte si také