Jak na to

26. června 2023 10:00

redakce Prima Living

Zavařovací sklenice: 6 originálních nápadů na to, jak je znovu využít

Obyčejná zavařovačka. Možná jich máte doma desítky, co čekají na naplnění jahodovým džemem. Co je však využít kreativněji? Vdechněte jim nový život. Máme pro vás pár nápadů!

Nakupily se vám doma zavařovací sklenice? Jejich čas se blíží... Začne to jahodami a třešněmi, pak přijdou na řadu meruňky, až vše zakončí švestkové kompoty a dýňové čatní.

Jenže tahle šikovná skleněná věcička nabízí mnohem kreativnější využití, než jen dočasný domov pro kompoty a marmelády. Stačí zapojit fantazii a nechat svoji kreativitu, ať se projeví. Pro inspiraci vám přinášíme pár osvědčených nápadů, jak můžete přebytečné zavařovačky na jaře a v létě využít.

Trpasličí zahrádka ze zavařovaček

Z téhle kreativní činnosti budou mít radost i vaše děti. Udělejte si ve velkých zavařovačkách malé roztomilé trpasličí zahrádky, kterými ozdobíte parapet nebo celou letní chalupu. Materiál je všude kolem, jen se rozhlédnout po lese nebo na zahradě. Na dno dáte drobné kamínky nebo podobnou drenáž, na ně teprve zeminu. Ideální bude mech, jahodník, kamínky. Jen pozor, mech se v lese ničit nemá, raději se podívejte na zídku u plotu nebo na střechu, kde se vám možná usadil. Pro efekt hrdlo sklenice obmotejte kusem režného provazu.

Zdravý den ve skle

Jíst zdravé jídlo je rozhodně snadnější, když láká už od pohledu. Dejte svému jarnímu obědu nápad a přineste si do práce vyvážené jídlo v zavařovačce. Nemyslíme tím porci mastného guláše, ale efektně navrstvené zdravé pochoutky, které dohromady vytvoří perfektní salát nebo populární bowl. Navíc nebudete zatěžovat přírodu plasty na jedno použití, sklenice je totiž (téměř) věčná.

Skleněná kasička ze zavařovačky

Tento nápad není žádnou převratnou inovací, ale pravdou je, že do zavařovaček se skvěle šetří peníze. Máte přehled, jak utěšeně přibývají, a když je sklenice plná, můžete se jít trochu rozšoupnout. Co takhle dvacku denně? To je méně než za oblíbený kelímek kávy a za měsíc tam máte kolem šesti stovek.

Rozdělovače, pořadače ze sklenice

Zavařovačky jsou skvělé pro organizaci drobných věcí! Vidíte do nich a můžete je dobře srovnat vedle sebe. Do jedné dáte knoflíky, do jiné šroubky nebo korálky na navlékání. Skvělé budou i v kuchyni, kdy do větších zavařovaček s víkem schováte rýži, kolínka, čočku nebo kuskus. Moli a mravenci na ně nemůžou a na rozdíl od pochybných plastů budete mít potraviny v suchu a bezpečí.

Svícny na zahradní párty

Umíte si představit letní zahradní párty bez světýlek, která se mihotají teplým letním večerem? Nemusí vás stát ani korunu navíc, zvlášť když jste šťastnými majiteli zavařovaček, čajových svíček a provázku. Stačí provrtat víčka a vyrobit závěsnou verzi svícínků, které pak rozvěsíte na větve kolem. Nezapomeňte udělat do víček více dírek, aby plamínky nezhasly.

Do sklenice můžete vložit i malé světelné řetězy na baterie.

Svatební dekorace

Svatba dokáže spolknout hodně peněz, tak se nedejte a ulevte svému rozpočtu dobrými kreativními nápady! Jedním z nich jsou i dekorace z obyčejných zavařovacích lahví. A jak jsou krásné! Určitě pomohou kamarádi, vždyť je to snadné. Zavařovačku omotáte kusem krajky nebo stuhy a dovnitř dáte směs menších květin. Máte dekoraci na stoly, ale můžete je udělat i v závěsné verzi.

Do dalších zavařovaček vyrobte skvělou domácí marmeládu a polepte je svatebními štítky. Máte báječný dárek pro svatební hosty, aniž byste přišli na buben.

Změřte dešťové srážky

Zajímá vás, kolik milimetrů srážek za víkend naprší? Vyrobte si ze zavařovací sklenice šikovnou pomůcku.

Zdroj: Markéta Kašková, autorský článek


Přečtěte si také